Trump znalazł nieoczekiwanego sprzymierzeńca

12 cze 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Porozumienie USA i Korei Północnej

Po wielu perturbacjach i groźbach z obu stron przywódcy USA i Korei Północnej podpisali porozumienie. W zamian za całkowitą denuklearyzację kraju Kima, Trump obiecuje ściągnięcie sankcji i współpracę gospodarczą. Wpływu na rynki walutowe to wydarzenie nie przyniosło, ale mimo wszystko można odetchnąć z ulgą. Jest to dokument bardzo ważny i podpisany przez dwóch charakternych przywódców, którzy dość łatwo dają się ponieść emocjom. Padło wiele ciepłych słów szczególnie ze strony Trumpa, choćby o tym jakim wspaniałym negocjatorem jest Kim.

Trump próbuje pokazać inne oblicze

Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek procesu negocjacyjnego, a do całkowitej denuklearyzacji jeszcze daleka droga. Widać jednak, że Trump postanowił nieco ocieplić swój wizerunek szczególnie po zerwaniu porozumienia z Iranem i krytykowania niemal całego świata w sprawie warunków handlowych. Jeszcze niedawno Kima nazywał grubym facetem od rakiet, a tu nagle podkreślał wczoraj jakim to jest świetnym przywódcą. Pytanie więc czy prezydent USA nagle zmienił stosunek, czy patrzy w kierunku listopadowych wyborów do Kongresu. Podpisanie porozumienia i zmniejszenie napięcia na świecie powinno przysporzyć nieco głosów Republikanom. Szczególnie, że Trump zaoszczędzi sporo pieniędzy wycofując swoje wojska z tej części świata.

Fed i EBC przejmą ster

Oczy inwestorów będą teraz zwrócone już na banki centralne. W środę poznamy decyzję Fed a w czwartek swoje posiedzenie ma EBC. Dzisiaj na rynku sporo jednak ważnych danych.

ZEW słaby ale…

Przed południem dotarły dane z niemieckiej gospodarki. Indeks ZEW znów rozczarował i okazał się najgorszy od dwóch lat. Na wynik mogły jednak wpłynąć zamieszania we włoskiej polityce. Sentyment ekonomistów był badany jeszcze przed zdementowaniem plotek o tym, że nowy rząd Italii będzie chciał opuszczenia strefy euro. Stąd może wynikać brak reakcji na euro po publikacji.

Rynek pracy wsparciem dla funta

Nieco lepiej tym razem wypadły dane z Wysp. Szczególnie znacznie mniejsza liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pozwoliła brytyjskiej walucie nieco się wzmocnić na szerokim rynku. Funt wczoraj nie miał najlepszego dnia po danych o produkcji przemysłowej. W dalszej części tygodnia kluczowa będzie publikacja inflacji CPI, która w przypadku niższego odczytu może oddalić podwyżkę stóp o kolejne miesiące i znów wywołać falę osłabienia funta. Nie można też zapomnieć o trwającej debacie w brytyjskim parlamencie nad poprawkami do ustawy o wyjściu z UE.

Kluczowa publikacja z USA

Wydaje się jednak, że najważniejsze dane dzisiaj napłyną z USA. O 14.30 poznamy wynik inflacji konsumenckiej. Już rezultat 2,3% powinien wywołać spore umocnienie dolara. Wtedy realna stanie się czwarta podwyżka stóp w tym roku w Stanach. Biorąc pod uwagę, że ceny ropy naftowej w tym badanym okresie mocno wzrosły można oczekiwać nawet wyższego odczytu. Wtedy rynek dość szybko zdyskontuje możliwe jastrzębie stanowisko Fed w dniu jutrzejszym a dolar będzie gwiazdą dzisiejszej sesji.

Kiepskie perspektywy w tym tygodniu

Na rynku złotego póki co spokój. Ale do końca tygodnia z pewnością tak nie będzie. Już dzisiaj jeśli dane z USA o inflacji przekroczą prognozy złoty może ulec lekkiej wyprzedaży. Do tego dalsza część tygodnia może przynieść jastrzębi Fed i gołębi EBC co poskutkuje odwrotem od walut rynków wschodzących w obliczu mocnego dolara na szerokim rynku.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny