pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Trump trzęsie rynkiem. NBP nie wierzy w naszą gospodarkę.

Trump trzęsie rynkiem. NBP nie wierzy w naszą gospodarkę.

14 lis 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Prezydent elekt udzielił pierwszego wywiadu, NBP prezentuje nowe projekcje ekonomiczne.

Trump wyznacza kierunki

    Koniec poprzedniego tygodnia rzucił trochę światła na to, jak może wyglądać Ameryka pod przywództwem Donalda Trumpa. Republikanin spotkał się w Białym Domu ze swoim poprzednikiem Barackiem Obamą. Wciąż jeszcze obecny prezydent przede wszystkim przekonywał swojego następcę do swojego flagowego dzieła, czyli do Obamacare. Trump w kampanii wyborczej zapowiedział całkowitą likwidację programu ubezpieczeń. W ostatnim czasie jednak powoli łagodzi swoje stanowisko co było również widać w rozmowie z Obamą.

    W ten weekend ekscentryczny miliarder udzielił swojego pierwszego dłuższego wywiadu. Wystąpił w popularnym programie „60 Minutes” nadawanym przez CBS. Odniósł się w nim do wielu swoich obietnic wyborczych i przeważnie pokazywał znacznie łagodniejsze stanowisko. Tak było między innymi w kontekście wydalenia z kraju nielegalnych imigrantów. Obecnie Trump chce się pozbyć już tylko tych imigrantów, którzy popełnili w Stanach jakiekolwiek przestępstwo. Podobnie było w wielu kwestiach. Prezydent elekt pokazuje znacząco inne oblicze od tego, do którego nas przyzwyczaił w czasie kampanii wyborczej.

    Dla rynków najważniejsze jednak były zapowiedzi pomocy dla amerykańskiej gospodarki. Nowe projekty infrastrukturalne oraz zwiększanie wydatków fiskalnych mogą otworzyć drogę do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Prawdopodobieństwo tej grudniowej już wzrosło do 90%, co praktycznie ucina wszelkie spekulacje.

Nowe projekcje NBP

    Dziś rodzimy bank centralny zaprezentował swój punkt widzenia na gospodarkę. Według niego gospodarka będzie rozwijać się jeszcze wolniej, niż to wynikało z ostatniej prognozy. W 2016 roku ma być to wzrost na poziomie zaledwie 3%, czyli zdecydowanie niżej od oczekiwań rządu. Pewnym pocieszeniem może być podniesienie prognozy na przyszły rok, kiedy to nasza gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6%. NBP nie wierzy też w wyjście z deflacji jeszcze w tym roku. Zakłada, że stopa inflacji ma wynieść 0,6% poniżej zera. Bez zmian pozostają projekcje na kolejne lata. Lepiej wypadły za to wyniki dotyczące rynku pracy. Bezrobocie ma wynosić zaledwie 6% a wzrost wynagrodzenia 4%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak