pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Trump straszy rynki kolejnym pomysłem

Trump straszy rynki kolejnym pomysłem

22 mar 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Powell i bardzo wyważony ton

Rynki nadal żyją wczorajszym pierwszym posiedzeniem Fed pod wodzą Powella. Zaskoczenia na pewno nie było, a jak często bywa oczekiwania analityków okazały się nieco nad wyraz. Stopy procentowe zostały podniesione o 25 pkt bazowych ale to już od dawna było w cenach. Znając też osobę nowego prezesa Fed trudno było oczekiwać mocnej retoryki. Jest to osoba bardzo elastyczna na sytuację rynkową i wczoraj pokazał to demonstrując bardzo powściągliwy ton.

Inwestorzy liczyli na znacznie więcej

Nie chciał pokusić się o jasną deklarację wpływu zmian w podatkach w USA na stymulację wzrostu gospodarczego. Również wzrost płac obecnie uważa za niewystarczający by wpłynąć na zauważalne odbudowanie presji inflacyjnej. Oczywiście opcja większej ilości podwyżek stóp w USA na tym rok pozostała, ale prezes póki co nie zasygnalizował chęci z niej skorzystania. Postawa Powella wywołała rozczarowanie wśród inwestorów i spowodowała wyprzedaż dolara. Kurs EUR/USD dotarł nawet w okolice 1,24.

Prezydent USA wyciąga kolejne działo

Teoretycznie neutralna postawa Fed powinna przynieść ocieplenie klimatu inwestycyjnego choćby na rynkach akcyjnych. Tyle tylko, że wczoraj napłynęła informacja z administracji Trumpa o zapowiedzi kolejnych ceł, które mają uderzyć szczególnie w Chiny. Według najnowszych informacji szczegóły Trump ma podać o godzinie 17.30. Na rynkach widać obawy jaka skala będzie nowych ograniczeń w handlu.

Obawy przedsiębiorców ze strefy euro

Mimo to, dolar dzisiaj odrabia straty z wczoraj. W tym kontekście presję spadkową na euro wywołały dane ze strefy euro. Odczyty PMI oraz niemiecki indeks Ifo zanurkowały i znalazły się na rocznych minimach. Ankietowani boją się protekcjonistycznego podejścia do handlu prezydenta Trumpa. Główna para walutowa od początku dnia straciła niemal 80 pipsów.

Bank Anglii sygnalizuje podwyżkę stóp już w maju

Dzisiaj o 13 poznaliśmy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Główne parametry pozostały bez zmian, co jednak warte uwagi dwóch członków zagłosowało za podwyżką. To znacznie bardziej przybliża zmianę parametrów polityki pieniężnej już na majowym posiedzeniu. Funt zyskuje po decyzji BoE.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak