pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Trump nie składa broni.

Trump nie składa broni.

19 maj 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Polityczne przepychanki w Białym Domu, załamanie w Brazylii, dane z Polski.

Trump przejmuje inicjatywę.

    Ciąg dalszy zamieszania w Waszyngtonie. W stolicy USA sytuacja jest napięta od początku tygodnia, gdy zaczęły wychodzić na jaw kolejne rewelacje związane z kontaktami administracji nowego prezydenta z Rosją. Głos zabrał tym razem Donald Trump zaprzeczając, że naciskał na byłego już szefa FBI. Słowa te potwierdził zresztą Michael Flynn. Prezydent stara się ugasić pożar, zapowiedzią powołania specjalnego prokuratora, którego zadaniem będzie dogłębne zbadania całej afery. Rynki początkowo wydawały się uspokojone takim obrotem sytuacji, jednak dzisiaj dolar znów się osłabia.

W Brazylii znów gorąco.

    W jeszcze większe problemy popadł prezydent Brazylii. Michel Temer wczoraj został oskarżony o przekupienie świadka, który miał zeznawać w sprawie… domniemanej korupcji głowy państwa. Doniesienia te wywołały panikę na rynkach, doprowadzając do załamania się kursu reala. Brazylijska waluta tylko wczoraj straciła 8% wobec dolara. Podobną przecenę obserwowano na głównym giełdowym indeksie. Jest to już kolejny skandal, który wybuchł na najwyższych szczeblach władzy. W zeszłym roku od władzy została odsunięta poprzednia pani prezydent Dilma Rousseff. W międzyczasie w tzw. aferę Petrobrasu zamieszanym było ponad 300 deputowanych. Kolejne kryzysy polityczne wprowadziły 9. gospodarkę świata w trwającą już dwa lata recesję.

Kolejne dane z Polski.

    Mijający tydzień był obfity w odczyty makroekonomiczne dotyczące rodzimej gospodarki. Dzisiejsze odczyty wyraźnie rozczarowały. Przede wszystkim produkcja przemysłowa w kwietniu zmalała o 13,3%. Analitycy spodziewali się słabego odczytu ze względu na ruchome święta Wielkanocy, jednak wynik okazał się jeszcze gorszy. Rozczarowała także sprzedaż detaliczna, która w przeciągu roku wzrosła o 8,1%, choć analitycy spodziewali się blisko punktu procentowego więcej. Złoty pozostaje jednak dzisiaj stabilny, delikatnie umacniając się na szerokim rynku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak