pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Trump chce wolnego rynku ale tylko u siebie

Trump chce wolnego rynku ale tylko u siebie

07 mar 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Prezydent USA poświęca nawet głównego doradcę

Na rynkach znów obserwujemy nieco gorszy klimat inwestycyjny. A to dlatego, że Trump twardo trzyma się swojego stanowiska, które zakłada wprowadzenie ceł na produkty importowane. Póki co tylko chodzi o stal i aluminium, ale to może być preludium do wybuchu wojny handlowej przede wszystkim z Chinami. O tym jak w tej kwestii nieugięty jest prezydent USA świadczyć może rezygnacja Garego Cohna z funkcji doradcy ekonomicznego. Trump ma niby podejście wolnorynkowe, chce niskich podatków, ograniczonej biurokracji. Tyle tylko, że to wszystko w granicach biznesu USA. Jeśli wybiegamy zagranicę to chce wspierać eksport, a także ograniczać import w najłatwiejszy sposób, czyli wprowadzając cła.

Trump nie należy do osób zmieniających zdanie

Od dawna było wiadomo, że Gary Cohn to jedna z najważniejszych osób w administracji Trumpa, która doradza w kwestiach gospodarczych. Często analitycy oceniali tego doradcę jako głos rozsądku w wielu sprawach. Wydźwięk wczorajszej rezygnacji można odebrać jako niechęć do wprowadzenia elementów protekcjonizmu w USA, ale przede wszystkim jako obranie twardego stanowiska przez Trumpa. Jeszcze wczoraj rynki wierzyły, że tak wiele głosów sprzeciwu wobec ceł może nieco odwieźć prezydenta USA od swoich zapędów. Nic bardziej mylnego. W efekcie na rynkach widać elementy awersji do ryzyka. Zyskują waluty uznawane za bezpieczne czyli jen japoński i frank szwajcarski. Dolar traci do euro ale zyskuje do walut uznawanych za ryzykowne jak choćby CAD czy AUD.

ADP i bilans handlowy USA

Dzisiaj w kalendarzu z ważniejszych rzeczy raport ADP z USA o 14.15. Zbieżność tych danych z oficjalnym raportem z rynku pracy USA już dawno się skończyła. Niemniej jednak większa zmienność w przypadku odchylenia od prognoz powinna być gwarantowana. Kwadrans później bilans handlowy USA, który w obliczu dywagacji o cłach powinien być istotny.

Przewidywalna postawa RPP

Jeśli chodzi o wydarzenia w naszym kraju to uwagę z pewnością przykuje konferencja prezesa RPP po wcześniejszej decyzji o stopach procentowych w Polsce. Nastawienie i parametry polityki pieniężnej  powinny zostać bez zmian. A więc dalej będzie obowiązywać ton gołębi. Ciekawe mogą być nowe projekcje makro. Rynek spodziewa się rewizji w górę PKB ale za to wypłaszczenia inflacji. Czy grozi nam w związku z tym wyprzedaż złotówki? Niekoniecznie, rynek nie zakłada zmiany podejścia więc wybuch zmienności nie powinien nastąpić. Szczególnie, że coraz częściej pojawiają się głosy o oddalaniu pierwsze podwyżki stóp w Polsce. Goldman Sach stwierdził wczoraj, że realny jest termin dopiero w drugiej połowie 2019 roku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny