pl
Strona główna > Komentarze walutowe > To jeszcze nie pivot

To jeszcze nie pivot

23 mar 2023 Autor: Dawid Górny

Wczorajsza decyzja zza oceanu w sprawie stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami, co nie dodało siły amerykańskiemu dolarowi na rynku walutowym. Koszt pieniądza postanowiono podwyższyć również w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Ci ostatni zdecydowali się na największy ruch, bo aż o 50 punktów bazowych.

Fed dalej podnosi stopy

Amerykańscy decydenci zgodnie z prognozami podnieśli stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Ich aktualny przedział to 4,75 – 5,00%. Co warto zauważyć to fakt, że ostatnio tak wysoko byliśmy w roku 2007. Na wykresie Dot Plot, czyli tzw. kropek FED, który obrazuje projekcje dotyczące wysokości stóp w USA, nie doszło do większych zmian. Zgodnie z medianą oczekiwań dowiadujemy się, że koszt pieniądza za oceanem powinien osiągnąć swój szczyt w na poziomie 5,1%. Warty uwagi jest natomiast kolejny rok, kiedy to spodziewane są aż 3 obniżki stóp. Po wczorajszej publikacji miało miejsce wystąpienie Jerome Powella, który znów wspominał o konieczności doprowadzenia inflacji do docelowego poziomu jakim jest 2%. Stwierdził również, że w celu jej zduszenia amerykańscy decydenci robią „wystarczająco dużo”. Podwyżka stóp zgodna z oczekiwaniami oraz wczorajsza wypowiedź prezesa FED nie umocniły dolara w stosunku do innych walut. W środę wieczorem kurs głównej pary walutowej świata doszedł do wartości 1,09 USD. Dziś rano ponownie testowaliśmy ten poziom. „Zielony” stracił również w stosunku do funta, franka oraz złotego. Na wykresie USD/PLN zeszliśmy z wycen 4,34 PLN do poniżej 4,30 PLN. 

Wielka Brytania i Norwegia dotrzymuje kroku

Koszt pieniądza został dziś podniesiony także na Wyspach Brytyjskich oraz w jednym z krajów skandynawskich. Zarówno Bank Anglii jak i Bank centralny Norwegii wykonali taki sam ruch jak za oceanem, czyli w górę o 25 punktów bazowych. W obydwóch przypadkach było to zgodne z rynkowymi prognozami. Dzisiejsza decyzja wyhamowała próbę przebicia oporu 5,30 PLN na wykresie GBP/PLN, a o godzinie 14:00 za jednego funta trzeba zapłacić 5,28 złotego. Zupełnie inaczej zachowywał się kurs korony norweskiej w stosunku do euro czy złotego. Publikacja wysokości stóp procentowych w Norwegii miała miejsce w czwartek o godzinie 10:00 i umocniła tamtejszą walutę w stosunku do dwóch, wcześniej wymienionych. NOK/PLN o godzinie 14:00 to ok. 0,415 PLN.

W górę (ale nieco więcej) także w Szwajcarii

Helweci również zdecydowali się na podniesienie kosztu pieniądza, jednak tutaj ruch był dwa razy większy niż we wcześniej opisywanych krajach. Wzrost stóp procentowych o 50 punktów doprowadził je do poziomu 1,5%. Był to zarazem czwarty z kolei wzrost kosztu pieniądza w Szwajcarii. Przypomnę, że inflacja konsumencka w opisywanym państwie to 3,4%, co jest i tak o wiele lepszym wynikiem, niż w większości państw globu. Mimo to tamtejsi decydenci nadal nie zwalniają tempa. Dzisiejsza decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego odznaczyła się na wykresach. Po jej ogłoszeniu frank zwiększył swoją przewagę w stosunku do dolara, jednak w dalszej części dnia nastąpiło odreagowanie, które doprowadziło wykres USD/CHF ponownie do poziomów ok, 0,915 CHF. Duży ruch obserwowaliśmy także na wykresie do złotego. CHF/PLN, który jeszcze rano wskazywał wartość 4,677 PLN, wzrósł do 4,71 PLN po czym również (podobnie jak na USD/CHF) nastąpiło odreagowanie. W czwartek o godzinie 14:00 za jednego franka zapłacimy ok. 4,70 PLN.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Przed nami ciekawy tydzień
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

3 lata czekania
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja do znudzenia
Dawid Górny