pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Temat brexitu może się ciągnąć aż do końca roku 2019

Temat brexitu może się ciągnąć aż do końca roku 2019

23 sty 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Funt zdecydowanym liderem wzrostów

Dzisiejszy handel jest prowadzony w atmosferze wyczekiwania. Zdecydowanych ruchów na głównych parach walutowych nie widać. Jest to uzasadnione z kilku względów. W dzisiejszym kalendarzu makro pustka, w kwestii wojen handlowych też impas a w USA nadal trwa zawieszenie działania administracji rządowej już ponad 30 dni. Wyjątek stanowi funt, który utrzymuje tendencję wzrostową.

Brexit no deal oddala się

Nie można powiedzieć, że mocniejsza brytyjska waluta nie jest uzasadniona. Wszystko dlatego, że maleje scenariusz chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE. W Izbie Gmin toczą się realne dyskusje o tym, by termin wydłużyć nawet do końca roku i w tym czasie wypracować kompromis. I jest to bardzo realne rozwiązanie szczególnie, że zarówno partia rządząca jak i opozycja takie sugestie przedstawia.

Szterling może być jeszcze mocniejszy

Z tego też powodu funt mocno zyskuje dzisiaj. Twardy brexit spowodowałby spore turbulencje w brytyjskiej gospodarce. Prezes Carney sugerował, że oznaczałoby to spadek wartości szterlinga nawet o 25%. Potencjał do dalszych wzrostów jest oczywiście spory. Szczególnie jeśli by się okazało, że brexitu może w ogóle nie być bądź będzie łagodny z wspólnym rynkiem Wielkiej Brytanii z UE połączonym z unią celną.

Na euro popytu brak

Bez wątpienia lepsze informacje z Wysp nie przekładają się na notowania euro. Tutaj inwestorzy jednak zwracają na słabsze dane ze strefy euro i tym samym czekają na gołębią reakcję prezesa EBC w czwartek. Czy w dalszej części roku 2019 może trend spadkowy na wspólnej walucie odwrócić? Niekoniecznie zważywszy na wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeśli sytuacja gospodarcza nadal będzie słaba do głosu mogą dojść partie populistyczne.

GBP/PLN ponad 4,90

Dość odporny na wszelkie wydarzenia na świecie jest w ostatnim czasie krajowa waluta. Na EUR/PLN i CHF/PLN obserwujemy kosmetyczne zmiany. Wyjątek stanowi oczywiście funt brytyjski gdzie w relacji do złotego podskoczył ponad granicę 4,90. Spokój na złotym powinien się utrzymać aż do posiedzenie EBC w czwartek, szczególnie przy braku impulsów do handlu w dniu dzisiejszym.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek myje okna
Krzysztof Adamczak