pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

26 sty 2023 Autor: Dawid Górny

Od kilku miesięcy obserwujemy umacnianie się wspólnej waluty, która sukcesywnie pokonuje kolejne opory. Dziś jest nim 1,09 USD. Potwierdzenie jego wybicia lub zanegowanie możemy zobaczyć po publikacji danych PKB z USA. Północni sąsiedzi Stanów Zjednoczonych postanowili wczoraj podnieść koszt pieniądza. Paczkę danych otrzymaliśmy również ze Skandynawii.

Czy PKB z USA wzmocni potwierdzi opór na „edku”?

Kilka miesięcy temu, mało kto myślał o umacnianiu się europejskiej waluty. Obraz zaczął się zmieniać wraz ze spadkami wycen gazu i energii elektrycznej w Europie, które zmniejszają ryzyko głębokiej recesji na Starym Kontynencie. Do tego dochodzi coraz bardziej jastrzębia retoryka Europejskiego Banku Centralnego. Konsekwencją powyższych jest dojście głównej pary walutowej świata do oporu 1,09 USD. W tym tygodniu byliśmy świadkami kilku nieśmiałych prób jego wybicia, przez co w mediach zaczęły pojawiać się nagłówki sugerujące możliwość rychłego dotarcia do okrągłego poziomu 1,10 USD. Przed nami dane amerykańskiego PKB za IV kwartał 2022 roku. Jeżeli odczyty będą znacząco odbiegać od rynkowego konsensusu, mogą być impulsem do mocniejszego ruchu na eurodolarze, który w czwartek o godzinie 14:00 wskazuje wartość 1,089 USD.

Kanada podwyższa koszt pieniądza

W przeciwieństwie do decydentów z krajów Środkowo-Wschodniej Europy, Bank Kanady podniósł wczoraj stopę procentową o 25 p.b. do poziomu 4,50%. Był to ruch zgodny z rynkowym konsensusem. Po publikacji dowiedzieliśmy się również, że póki co, tamtejsi decydenci planują pozostawienie wysokości kosztu pieniądza na aktualnym poziomie. Będzie to jednak zależne od danych napływających z rynku. Informacje te spowodowały osłabienie kanadyjskiego dolara względem euro oraz waluty amerykańskiej. Ruch ten został jednak wymazany w dniu dzisiejszym. O godzinie 14:00 znajdujemy się na poziomach sprzed publikacji.

Paczka danych ze Skandynawii

Wczoraj dowiedzieliśmy się o wzroście bezrobocia w naszym kraju, którego spodziewali się analitycy. Coraz więcej ludzi traci pracę również w Norwegii. Omawiany wskaźnik, który został wyrównany sezonowo, wzrósł do poziomu 3,4%. Daje to o 0,2 punktu procentowego wyższy rezultat od rynkowego konsensusu. O poranku otrzymaliśmy również dane ze Szwecji, gdzie do wartości 99,5 pkt. spadł indeks zaufania w przemyśle. Ostatni raz wynik poniżej 100 punktów otrzymaliśmy podczas sierpniowych odczytów w 2020 roku. Dodatkowo, od ponad połowy roku bilans handlu zagranicznego wskazuje wartości ujemne. Dziś do południa, w odróżnieniu do waluty norweskiej, obserwowaliśmy osłabienie korony szwedzkiej w stosunku do euro i dolara. O godzinie 13:00 kurs SEK/PLN wynosi 0,423 PLN, natomiast wykres NOK/PLN wskazuje wartość 0,438 PLN.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak