Szukanie błahych powodów do optymizmu

06 kw. 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Tydzień na rynkach zaczyna się w obiecujących nastrojach. Statystyki dotyczące nowych zakażonych czy liczby zgonów z Europy czy USA cechują się niższą dynamiką niż w dniach poprzednich. Uwaga inwestorów została przerzucona w tym momencie na skutki gospodarcze pandemii, a w tym temacie optymizmu absolutnie nie widać. Analitycy różnią się w opiniach, ale jedno jest wspólne: ma być źle albo bardzo źle.

Statystyki wspierają optymizm na rynkach

We Włoszech w końcu przestają bić nowe rekordy dobowych zgonów. Wczorajsza wartość była najniższa od dwóch tygodni. Podobne statystyki obserwujemy również w Hiszpanii i w Nowym Jorku. Za wcześnie jednak by wyrokować, że to już szczyt zachorowań w tych krajach. Trzeba też zauważyć, że w krajach rozwiniętych obserwujemy lekkie opóźnienie w porównaniu z krajami rozwijającymi się w rosnącej krzywej zachorowań. Martwić mogą glosy o drugiej możliwej fali zachorowań w Azji. Wygląda więc na to, że chwile ulgi i uspokojenia na rynkach mogą być wyjątkowo krótkie, a nowe informacje bardzo szybko mogą pogrzebać rynkowy optymizm.

Jen i frank w odwrocie, zielono na giełdach

Na ten moment w odwrocie są waluty uznawane za bezpieczne, jak jen japoński i frank szwajcarski. Na szerokim rynku nieco słabszy jest też dolar amerykański. Nie widać tego co prawda po parze EUR/USD, gdzie kurs spada poniżej 1,08. Jest to jednak zasługa słabej wspólnej waluty. Analitycy boją się załamania w handlu w strefie euro i tym samym recesji gospodarczej. Lukami wzrostowymi otworzyły się też giełdy, ale jak kruche może być to odbicie, może świadczy, że ponad 20-30% wzrostami cechują się spółki motoryzacyjne. A to właśnie w tej branży notujemy największy zastój w produkcji, co musi się przełożyć na spory spadek dynamiki sprzedaży aut.

Nadal rollercoaster na „czarnym złocie”

W dalszym ciągu niespokojnie jest na notowaniach ropy naftowej. Piątkowy dwucyfrowy wzrost sponsorował” Trump. Dzisiaj prezydent USA znów zabrał głos, mówiąc, że jeśli zajdzie potrzeba, to wytoczy działo, z którego jest znany, czyli cło, którym opodatkuje importowaną ropę spoza USA. Ma to być straszak na OPEC+, by w końcu się dogadali. USA staje się coraz większym graczem na rynku czarnego złota, jednak produkcja ropy w tym kraju opiera się na wydobyciu z łupków, co oznacza znaczny koszt wydobycia w porównaniu np. z Arabią Saudyjską. W efekcie Trump musiał działać, gdyż firmom wydobywczym z USA groziło bankructwo. Co ciekawe na ropie naftowej lokator Białego Domu zmienił front o 180 stopni, ponieważ jeszcze niedawno sugerował, że jest za droga, a teraz jest już znów za tania. Ciekawe czy podobnej retoryki za chwilę nie doczeka się dolar amerykański, który jest mocny, a to może blokować odbicie gospodarcze po opanowaniu wirusa.

Lekkie odreagowanie na złotym

Skoro mamy optymizm na rynkach to i lepsze notowania złotówki. Niemal na wszystkich głównych parach powiązanych z naszym orłem notujemy kilkugroszowe spadki. Kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,56 i tak naprawdę jest to środek kanału między oporem i wsparciem, a więc odpowiednio 4,60 i 4,50. Dopiero wybicie któregoś z tych poziomów może zwiastować większy ruch. Nadal jednak scenariuszem bazowym pozostaje ruch w górę, gdyż pandemia nie została opanowana. Tym bardziej że tempo wzrostu zachorowań w Polsce rośnie. Dzisiaj na rynkach nie pojawią się niemal żadne publikacje a więc jest spora szansa na podtrzymanie dobrych nastrojów.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny