Szukanie argumentów do lepszych nastrojów

28 kw. 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Na rynkach od początku tygodnia dominują pozytywne nastroje. Z jednej strony to zasługa Banku Japonii, który wsparł gospodarkę kolejnym zastrzykiem gotówki, tym razem ogłaszając nielimitowany skup aktywów. Po drugie krzywa zachorowań powoli się załamuje w dół, wygląda więc, że  wprowadzone restrykcje dają efekty. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kolejne kraje myślą o powolnym powrocie do normalności gospodarek.

Frank szwajcarski tanieje

Na rynku walutowym optymizm również jest zauważalny. A można taki wniosek wysnuć choćby po zachowaniu franka szwajcarskiego, który jest najtańszy od kilku tygodni. Również para EUR/CHF zanotowała odbicie ponad granice 1,06. Nie wydaje się jednak, że jest to zasługa mocnego euro, a raczej słabości szwajcarskiej waluty. Wspólna waluta ma ostatnio problem z większym odbiciem choćby na parze EUR/USD. Inwestorzy widocznie boją się sytuacji gospodarczej w Europie po pandemii. I trzeba przyznać, że jest się czego bać. Po ostatnim kryzysie finansowym nasz kontynent popadł w kryzys zadłużenia, a teraz skala długu jest jeszcze większa. Już spekuluje się, że EBC będzie musiał znacznie zwiększyć skup aktywów, by uratować takie kraje jak Włochy czy Hiszpania.

Złotówka mimo risk on w defensywie

Problem z wykorzystaniem sprzyjających warunków na rynku, czyli risk on, ma złotówka. Jednym z powodów takiej sytuacji jest właśnie wspomniana niemoc euro i kłopoty gospodarcze Europy, które mogą nadejść po pandemii. Kłopoty mają też inne kraje z koszyka rynków wschodzących, do którego należy też Polska. Wspomnieć można tutaj o RPA czy Brazylii. W tych państwach trudno o takie zastrzyki jak serwują, no może nie Fed czy BoJ, ale choćby nasz rodzimy NBP. Słabość walut tych krajów uderza więc w złotego. EUR/PLN jest notowane nieco powyżej 4,54, USD/PLN w okolicach 4,17 a CHF/PLN na poziomie 4,2850.

Wyniki spółek i Conference Board

Dzisiaj na rynkach warto zwrócić uwagę na publikację wyników spółek z Wall Street. Do czwartku poznamy wyniki osiągnięte przez 5 największych spółek z USA, więc z pewnością może wpłynąć to na nastroje na rynkach. O godzinie 16 poznamy publikację indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Oczekiwany jest spadek z poziomu 120 pkt na 88.

PKB i Fed kluczowe w tym tygodniu

Kluczowym dniem na rynkach w tym tygodniu może się jednak okazać środa. Wtedy poznamy odczyt PKB za I kwartał z USA. Prognozy mówią o spadku PKB o 4 punkty procentowe. Analitycy wróżą jednak znacznie czarniejsze wizje. Wczoraj wypłynęła informacja z Białego Domu o tym, że już w kwietniu zobaczymy PKB i bezrobocie na dwucyfrowym odpowiednio minusie i plusie. Dane za I kwartał mogą jeszcze nie pokazać skali zniszczeń w gospodarce, jakie wywołał koronawirus, gdyż tak naprawdę dopiero od połowy marca stanęły przedsiębiorstwa w Stanach. Z kolei wieczorem o 20 poznamy decyzję Fed w sprawie stóp w USA. Według analityków stopy mają zostać bez zmian, ale niewykluczona jest zapowiedź nowego programu wsparcia dla gospodarki.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak