pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Sztuczki Johnsona mogą przynieść sukces

Sztuczki Johnsona mogą przynieść sukces

29 paź 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Porażka ale motywacja nadal duża by nowe wybory się odbyły

Wczoraj premier Johnson poniósł porażkę w głosowaniu. Brytyjscy parlamentarzyści głosowali w sprawie wcześniejszych wyborów. Analitycy spodziewali się porażki gdyż wymagana większość wynosiła ⅔ głosów. Jak to jednak bywa w polityce wyspiarzy nagle znaleźli oni przepis, i okazuje się, że dzisiaj odbędzie się ponowne głosowanie w tej sprawie ale wymagana większość to 50% plus 1 głos. 

Majstersztyk premiera Wielkiej Brytanii

Nagle więc urzędujący premier wyciągnął asa z rękawa i wydaje się, że w tej formie dzisiejsze głosowanie może dzisiaj wieczorem wygrać. Jeśli tak się stanie to Brytyjczycy udadzą się do urn wyborczych jeszcze przed świętami. Teoretycznie zagranie va banque Johnsona powinno być niekorzystne dla funta. Nowe wybory to jednak duża niepewność co do jego wyniku. Inwestorzy jednak rozegrali ten temat nieco inaczej. Nowe wybory to szansa by w końcu brexit doprowadzić do końca, i tym samym zmniejszyć ryzyka dla funta stąd dzisiejsze delikatne ale jednak umocnienie. 

Optymizm pełną parą

Początek tygodnia to bez wątpienia dalszy powiew optymizmu na rynkach. Wystarczyły informacje o tym, że negocjacje w sporze handlowym USA i Chin idą w dobrym kierunku. Podkreślił to nawet sam Donald Trump, pisząc, że jest szansa na podpisanie umowy handlowej jeszcze przed terminem. Giełdy wręcz oszalały na te doniesienia rekordy bił S&P500 a znaczny wzrost zanotował też niemiecki DAX. Trzeba jednak w temacie wojny handlowej być bardzo ostrożnym. Ileż to już razy na rynki trafiały informacje o możliwym porozumieniu po czym konflikt nagle eskalował. Tym bardziej, że negocjatorzy mówią tylko o ogólnych sprawach a nie tędy droga. Problem w relacjach handlowych tkwi w szczegółach. 

W co gra Trump

Trzeba też przyznać, że nagły miły ton Trumpa w stronę Chin może nie być przypadkowy. Szczególnie w otoczeniu możliwego złożenia wniosku przed Demokratów o wszczęcie procedury impeachmentu. Tyle tylko, że możliwe porozumienie z Państwem Środka wpłynie na zdjęcie z tematu ryzyk dla wzrostu gospodarczego, które sugerował Fed na ostatnim posiedzeniu. Możliwe więc jeśli uda się zażegnać konflikt wpłynie to na decyzję o braku obniżki stóp przez decydentów polityki monetarnej z USA. Oczywiście nie spodobało by się prezydentowi Trumpowi. Trudno więc wyrokować stąd nagłą zmiana tonu może wynikać.

Oczekiwanie na Fed

Na krajowej walucie bez znaczących zmian. Złotówka pozostaje silna niemniej jednak trend aprecjacyjny wyhamował. Dzisiaj na rynkach brak znaczących danych. Powoli inwestorzy wejdą już w fazę oczekiwania na jutrzejsze posiedzenie Fed. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny