pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Szkockie referendum. Sasin o kredytach we frankach.

Szkockie referendum. Sasin o kredytach we frankach.

27 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Funt traci po publikacji bloomberga, koniunktura w Europie, Sasin rozmywa obraz.

Przecena na funcie.

    Koniec miesiąca przynosi osłabienie brytyjskiej waluty. Jeszcze w piątek funt kosztował ponad 5,10 zł. Obecnie jest już przeszło 5 groszy tańszy, przy czym wydaje się, że droga do równych 5,00 zł jest otwarta. Zresztą podobnie wygląda sytuacja na pozostałych parach walutowych powiązanych z funtem. Z jednej strony jest to spowodowane oczywiście widmem brexitu. Zwłaszcza że Theresa May zapowiedziała uruchomienie artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. Brytyjskiej walucie nie pomagają również doniesienia serwisu Bloomberg. Sugeruje on, że pani premier miała się zgodzić na referendum niepodległościowe w Szkocji. Najbardziej jednak szokuje data głosowania, które miałoby odbyć się jeszcze w marcu. Gdyby te informacje zostały potwierdzone, prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z kolejną znaczącą przeceną na funcie.

Europejska koniunktura.

    Dzisiejszy kalendarz nie zawiera żadnych ważniejszych odczytów, przez co uwagę inwestorów mógł przykuć wskaźnik koniunktury w strefie euro. Indeks nastrojów okazał się pozytywny zarówno dla biznesu, usług, jak i dla producentów. Wszystkie wyniosły więcej niż oczekiwania analityków. Jedynie odczyt dotyczący konsumentów zawiódł. Zresztą nie po raz pierwszy, odczyty w zeszłym miesiącu wyglądały podobnie. W Polsce poznaliśmy wartość Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunkturę, która wyniosła 165,5 pkt, czyli była o ponad punkt wyższa od ostatniego odczytu.

Co z tymi kredytami?

    Szerokim echem odbił się wywiad Jacka Sasina. Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych odniósł się do prac nad reformą dotyczącą kredytów we frankach. Stwierdził, że dalej celem rządu jest przewalutowanie tych kredytów, jednak od razu zauważył, że obecna sytuacja zmusiła rząd do “zmiany taktyki”. Rządzący powoli zaczynają dostrzegać, że niektóre zbyt radykalne działania spowodują, że za realizację ich obietnic wyborczych, musieliby zapłacić wszyscy obywatele. Ciężko sformułować jednolite wnioski po tym wywiadzie. Politycy rządzącej partii w ostatnim czasie starają się udowodnić, że jeszcze wszystkie rozwiązania tej sprawy są brane pod uwagę i ciągle możliwe. Rynki ze spokojem przyjmują jednak takie zapowiedzi, jakby nie wierząc już w scenariusz najbardziej pesymistyczny dla sektora bankowego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny