Szanse na kompromis między USA a Chinami 50/50.

28 lis 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Znów groźby, tym razem dla Europy

Wczoraj wieczorem mocno popsuły się nastroje w Europie. A wszystko wskutek informacji z Departamentu Handlu USA o tym, że chcą wprowadzić cła na import samochodów z Europy. Co ciekawe z tych obostrzeń celnych miałyby być zwolnione auto np. z Meksyku czy Kanady. Temat ten zapewne powróci po szczycie G20 i może mieć podażowy wpływ na euro. Zresztą było widać reakcję już wczoraj gdzie kurs EUR/USD spadł poniżej 1,13.

Rozejm czy eskalacja konfliktu

Głównym tematem dla rynków nadal pozostaje kwestia rozmów USA z Chinami na szczycie G20, który odbędzie się w ten weekend w Argentynie. Spotkanie obu prezydentów odbędzie się dopiero w sobotę więc ewentualna reakcja na rynkach będzie miała miejsce już po weekendzie. Póki co trudno oszacować jak rozmowy przebiegną, co chwila docierają jakieś nowe doniesienia a każda ze stron chce wypracować swój bufor bezpieczeństwa. Pozostaje pytanie czy Państwo Środka będzie skłonne iść na ustępstwa i czy to wystarczy by Trump nie podjął decyzji o zwiększeniu ceł z 10 na 25%.

Powell pod presją rynków i swojego prezydenta

Dzisiaj kluczowe dla rynków i dolara powinno być wystąpienia prezesa Fed o 18. Od pewnego czasu inwestorzy mocno wątpią w dalsze zacieśnianie monetarne w USA. Podwyżka stóp w grudniu to raczej pewnik, większe wątpliwości pojawiają się w kontekście choćby marcowej podwyżki. Jak to często bywa atmosferę mocno podgrzał Trump twierdząc, że na ten moment nie jest zadowolony z Powella. Owszem szef Fed nie powinien absolutnie zważać na te słowa i prowadzić politykę monetarną według własnych reguł. Tylko właśnie pojawia się pytanie czy prezes widzi dalszy sens zacieśniania monetarnego. Kolejne wypowiedzi członków Fed były dość lakoniczne i raczej dotyczyły tylko roku 2018.

Dolar mimo wszystko mocniejszy do euro

Mimo to dolar umacnia się do euro. Z jednej strony to konsekwencja zagrożenia wprowadzeniem ceł na import aut z Europy o której wspominaliśmy. Z drugiej strony brakuje pozytywnych informacji ze strefy euro. Do tego końcówka roku na naszym kontynencie prawdopodobnie odbędzie się pod znakiem sporego chaosu w związku z odrzuceniem w brytyjskim parlamencie porozumienia z UE. Niepewność polityczna z tym związana może położyć się cieniem na wskaźnikach makro. W takiej sytuacji trudno o odreagowanie na euro.

Zadziwiająca odporność złotówki

Na krajowej walucie względny spokój, choć widać lekkie osłabienie. Największe straty zloty notuje do dolara, który przebił poziom 3,80. Mimo delikatnych strat i tak krajowa waluta trzyma się mocno. Wspomnieć należy choć wzrost napięcia przed spotkaniem grupy G20 czy rozwijającym się niepokojąco konfliktem na linii Rosja-Ukraina.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak