Sygnały spowolnienia z Niemiec

07 gru 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Inwestorzy wierzą w zmiany w podatkach w USA

Od wczoraj na rynkach swój lepszy czas ma amerykańska waluta. Ale trzeba zaznaczyć, że nie jest to nastawienie poparte twardymi danymi makro. Raczej można tu mówić o nadziejach inwestorów na dogadanie się obu izb, czyli Izby Reprezentantów i Senatu w USA w sprawie reformy podatków. Republikanom marzy się wypracować konsensus przed Świętami, i przedłożyć dokument prezydentowi.

Paraliż administracji mało prawdopodobny

Efekt pro dolarowy to też przecieki z administracji rządowej o tym, że prawdopodobnie uda się oddalić tzw government shutdown czyli paraliż związany z brakiem decyzji co do zwiększenia limitu zadłużenia. Jutro mamy dodatkowo dane z rynku pracy z USA. Dane ADP wypadły całkiem nieźle więc oczekiwania na pozytywne zaskoczenie są spore.

Sprzedaż słaba, produkcja również

Dzisiaj poznaliśmy też kilka danych ze strefy euro. Rozczarowały dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. I to kolejne publikacje in minus. W ubiegłym tygodniu zawiodła sprzedaż detaliczna. Są to pierwsze oznaki spowolnienia, które może nastąpić w IV kwartale. Ale na ostateczny wyrok trzeba jeszcze zaczekać.

Czy to już szczyt

Nieco lepiej za to wypadł odczyt PKB za III kwartał. Prognozy zakładały 2,5% wynik wyniósł 2,6%. Dane miały jednak wydźwięk historyczny, wiadomym było, że w większości krajów notowane były wysokie poziomy. To kolejny kwartał dopiero pokaże ewentualną siłę gospodarki. A przykład Niemiec zapala światło ostrzegawcze, że tak dobrze już może nie być. Mieszane więc publikacje nie były wsparciem dla europejskiej waluty. Kurs EUR/USD podąża nieco poniżej 1,18.

Mieszane informacje

Nadal nie mamy konkretnej jednej informacji w sprawie negocjacji Brexitowych. Tym razem chodzi o granicę z Irlandią i Irlandią Północną. Brak prezentacji jakiegoś rozwiązania powoduje, że może wzrosnąć presja na funta. Jeśli nastąpią tarcia w samej partii Theresy May to znów wzrośnie ryzyko wcześniejszych wyborów. I to by był negatywny argument dla brytyjskiej waluty.

Złoty trzyma się mocno

Złotówka trzyma się dość mocno. Brak zmian w komunikacie RPP jest już raczej zdyskontowana i z tego tytułu już większa przecena nam nie grozi. Co innego jednak jeśli weźmiemy na plan pierwszy zmiany w polskim rządzie. Po południu prawdopodobnie poznamy nowego premiera. Do tego wpływ na krajową walutę będzie miał sentyment globalny. Jeśli rynek akcyjny w USA zachowa się spokojnie i nie będzie spadków to złoty może mieć solidne wsparcie.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak