pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia

23 lis 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Dolar znowu słaby

    Wczorajsza publikacja protokołu z posiedzenia Komisji ds. Otwartego Rynku w połączeniu z długim weekendem w Stanach Zjednoczonych spowodowanym celebrowaniem Święta Dziękczynienia nie pomogła amerykańskiej walucie. Z opublikowanych wczoraj minutek nie wyniknęło praktycznie nic nowego w sprawie polityki monetarnej FED. Grudniowa podwyżka stóp procentowych jest praktycznie przesądzona, co widać również na rynkach. Dodatkowo pod znakiem zapytania stoją dalsze zmiany stóp procentowych. Uzależnione są one od bliskości celu inflacyjnego założonego przez FED.  No mogło być zatem inaczej. Notowania głównej pary walutowej ruszyły w kierunku północnym. 

Odczyty z Europy

    Święta w Stanach Zjednoczonych nie są równoznaczne z pustkami w kalendarzu makroekonomicznym. Dziś swoimi odczytami indeksu PMI dla przemysłu i usług pochwaliły się Niemcy oraz Francja. Praktycznie każdy wynik był wyższy od spodziewanego. Przełożyło się to na bardzo dobry rezultat zbiorczy dla Strefy Euro. Co niewątpliwie jeszcze bardziej umocniło wspólną walutę na szerokim rynku. Aktualnie inwestorzy wyczekują publikacji protokołu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, która ma mieć miejsce ok godziny 13;30. W okolicach odczytu sytuacja na rynku może być nieco bardziej dynamiczna. Czy EBC swoim komunikatem pozwoli europejskim inwestorom, pod nieobecność kolegów zza oceanu, umocnić pozycję wspólnej waluty?

Posiedzenie RPP

    Swoje obrady, poza EBC, kończy również Rada Polityki Pieniężnej w Polsce. Komunikat po posiedzeniu spodziewany jest ok. godziny 14:00. Najprawdopodobniej będzie on bardzo zbliżony, jak nie taki sam jak ostatnio. Nie ma zatem co liczyć na spektakularne ruchy na polskich parach walutowych. Aktualnie frank szwajcarski wyceniany jest na 3,62 zł, funta kupimy po 4,72 zł, euro po 4,21 zł, a cena dolara wynosi 3,55 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

W grudzień z optymizmem
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dezinflacja in progress, nawet w Polsce!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Dolar kontruje
Adam Fuchs