pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Świąteczny klimat na rynkach

Świąteczny klimat na rynkach

21 gru 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Niewielkich zmian na rynku FX ciąg dalszy. Korekta na giełdach bez żadnej przyczyny może sugerować realizację zysków. Na EUR/PLN stabilizacja, na USD/PLN odrabianie strat wraz z powrotem do wzrostów głównej pary walutowej świata. 

Nieco słabsze PKB z USA

Czwartkowy handel wpisuje się w zwyczajowy trend w przedświątecznym tygodniu, czyli pod hasłem marazmu i niewielkiej zmienności. Dolar amerykański dzisiaj jest nieco słabszy i tym samym koryguje wzrosty z wczoraj, tak jak wspominaliśmy scenariusz bazowy to ruch w kierunku 1,10, ale wygląda na to, żeby tak się stało, potrzebny jest większy argument. Dzisiaj pojawił się odczyt PKB za III kwartał z USA – okazał się nieco słabszy od prognoz i wyniósł 4,9%. Być może więc do końca tygodnia stanie się on przyczyną większego osłabienia USD. Skoro gospodarka ma się nieco gorzej, to inwestorzy mogą utożsamić to z szybszą decyzją odnośnie obniżki stóp.

Korekta i co dalej

Delikatne umocnienie dolara amerykańskiego z wczoraj przyniosło za sobą korektę na rynkach akcyjnych. Trzeba jednak przyznać, że mamy za sobą niemalże od grudnia solidny impuls wzrostowy, więc korekta tutaj wygląda na coś zupełnie zwyczajnego i może oznaczać realizację zysków. Ważny będzie wydźwięk dzisiejszej sesji – jeśli bowiem zobaczymy dalsze spadki, to inwestorzy mogą się nieco wystraszyć, a co za tym idzie – korekta się przedłużyć. Póki co jednak kontrakty na start sesji w USA wskazują początek na +.

Czesi tną stopy

Na krajowej walucie, szczególnie w relacji do euro, tak naprawdę bez zmian. Delikatne podbicie notowań z wczoraj, co miało związek ze słabym pakietem danych z gospodarki, na czele z rozczarowaniem dynamiki produkcji przemysłowej, dzisiaj nie jest kontynuowane, a EUR/PLN balansuje w okolicach 4,34. Nieco więcej dzieje się na notowaniach USD/PLN, gdzie obserwujemy kilkugroszowe spadki po ruchu w górę na EUR/USD. Tym samym wracamy do poziomów widzianych na początku tygodnia, i jeśli nic się nie wydarzy na rynkach, a taki jest scenariusz bazowy, to zapewne przedświąteczny tydzień zakończymy status quo. Dzisiaj pojawił się też odczyt sprzedaży detalicznej, która wyniosła 2,6% przy poprzednim odczycie na poziomie 4,8%. Jeśli o chodzi waluty rynków wschodzących, to na uwagę zwraca słabsza korona czeska, która “obrywa” po posiedzeniu banku centralnego i decyzji odnośnie cięcia stóp o 25 pkt bazowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny