pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Świat jeszcze świętuje nowy rok. Handluje tylko Europa.

Świat jeszcze świętuje nowy rok. Handluje tylko Europa.

02 sty 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Bez handlu w wielu miejscach na świecie, w Europie odczyty PMI a w Hiszpanii podwyżki.

    Jak Świat długi i szeroki dziś handluje jedynie Europa. I to tylko jej kontynentalna część, ponieważ na Wyspach Brytyjskich też jest święto. Najważniejsze giełdy w Stanach, na dalekim wschodzie czy na antypodach pozostają zamknięte. W tych miejscach na rynku nowy rok zacznie się dopiero jutro. W Europie co prawda handlują, jednak obroty nie mogą robić na nikim wrażenia.

Pozytywne PMI.

    Indeks PMI ostatnio dość wyraźnie stracił na znaczeniu, usuwając się w cień innych odczytów makroekonomicznych. Nie zmieniło to jednak faktu, że dziś pozostają najważniejszym wydarzeniem dnia – choćby dlatego, że jedynym. Pozytywne odczyty dały paliwo europejskim parkietom, jednak nie wpłynęły znacząco na rynek walutowy. Wszystkie dzisiejsze odczyty były równe lub wyższe od oczekiwań analityków. Dużym zaskoczeniem okazał się odczyt dotyczący polskiego przemysłu, który wyniósł 54,3 pkt i był o ponad 2 punkty wyższy od założeń rynku. Odczyt dla strefy euro wyniósł 54,9 pkt i był zgodny z przewidywaniami analityków.

Hiszpanów czekają podwyżki.

    Na półwyspie Iberyjskim trwa walka z deficytem budżetowym. Od stycznia rośnie stawka akcyzy na alkohol i papierosy. Do tego zostanie wprowadzony tzw. podatek od cukru, czyli danina nałożona na słodzone napoje. Ta ostatnia z jednej strony ma wspomóc budżet, z drugiej walczyć z otyłością. Zniknie również wiele ulg podatkowych dla firm. Rząd nie tylko jednak zabiera, ale także daje. Podniesiona zostanie pensja minimalna o 8%. Ostatnie dwie wiadomości stoją w sprzeczności z głównym celem hiszpańskiego rządu, czyli obniżeniem stopy bezrobocia. Premier Mariano Rajoy chciałby w ciągu trzech lat zmniejszyć bezrobocie do poziomu poniżej 13%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak