Stosunkowo dobre dane ze Strefy Euro

29 Kwi 2016

Liczne dane z gospodarki europejskiej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Złotówka nadal się osłabia.

Ostatni dzień pracujący w tym miesiącu przynosi nam sporo informacji dotyczących stanu gospodarki w Europie i za oceanem. Od samego rana napływają do nas dane m.in. z Francji, Niemiec czy Szwajcarii, a w godzinach popołudniowych poznamy odczyty z USA.

Produkt Krajowy Brutto we Francji z kwartału na kwartał rośnie w szybszym tempie aniżeli się spodziewano. Wydatki konsumentów w tym kraju z miesiąca na miesiąc nadal rosną ale już nie tak szybko jak w poprzednim odczycie. Inflacja producencka w ujęciu miesięcznym wynosi 0,3%, a konsumencka 0,1%. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spada 0 1,1%  z miesiąca na miesiąc. Z drugiej Jednak strony w ujęciu rocznym rośnie 0,7%, jednakże jest to o 1,5% wolniej niż prognozowano. W Szwajcarii opublikowano wynik indeksu instytutu KOF. Mówi on o możliwych wynikach szwajcarskiej gospodarki w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Wyniósł on 102,7 pkt i był minimalnie niższy od oczekiwań analityków.

O godzinie 11:00 poznaliśmy zbiorcze dane ze Strefy Euro. Gospodarka europejska rośnie z kwartału na kwartał 0,6%, a z roku na rok o 1,6%. Oba wyniki pozytywnie zaskoczyły rynki. Kolejna dobrą informacją jest spadek stopy bezrobocia z 10,4% na 10,2%. Jedynym odczytem, który może zaniepokoić inwestorów jest lekko pogłębiająca się deflacja, która wynosi obecnie – 0,2% rok do roku. Wobec tych, śmiało można powiedzieć, dobrych odczytów dla Europy na parze EUR/USD widać kontynuację wzrostów. Aktualne notowania wahają się w okolicach poziomu 1,14.

Na naszej rodzimej walucie widać dalszy ciąg osłabienia. Jednakże, jak zapewnia Pani Premier, rządowi eksperci trzymają rękę na pulsie i jeżeli będzie to potrzebne użyją odpowiednich narzędzi. Premier upatruje przyczyny tej sytuacji w klimacie politycznym stworzonym przez polityków opozycji, a nie w obecnej sytuacji gospodarczej kraju.

W dniu dzisiejszym frank szwajcarski podrożał o grosz i kosztuje już 4,01 zł. Tyle samo zdrożało euro, a jego cena wynosi 4,40 zł. Na podobnych poziomach co podczas wczorajszego zamknięcia wahają się kursy dolara i funta. Cena amerykańskiej waluty wynosi 3,86 zł, a koszt zakupu funta to 5,65 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak