pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Stopy procentowe w Polsce bez zmian

03 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Spadki na giełdach w Azji. Odczyty indeksów PMI dla usług w Europie i Stanach Zjednoczonych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wysokość stóp procentowych. Popołudniowe notowania złotego.

    Wydawać się może, że bessa na azjatyckich parkietach w 2016 roku stała się już tradycją. Dzisiaj główne indeksy na giełdach w Szanghaju i w Tokio zanotowały spadki. W Szanghaju główny indeks stracił 0,38%, a Tokijski Nikkei obniżył swoją wartość o 3,15%. Powodem takich zachowań inwestorów jest najprawdopodobniej utrzymanie cen ropy.

   Europejskie odczyty indeksu PMI dla usług, który opisuje aktualną sytuację w gospodarce, rozpoczęła Hiszpania. Wskaźnik dla tego kraju minimalnie przewyższył oczekiwaniaanalityków wynosząc 54,6 pkt. Kolejnymi krajami, dla których opublikowano wartość tego indeksu były Włochy, Francja oraz Niemcy. W każdym z tych krajów wartość indeksu okazała się niższa od oczekiwanej. Ciągle znajdują się one jednak ponad 50 punktowym progiem oddzielającym rozwój od recesji. O godzinie 10:30 przedstawiono wskaźnik dla Strefy Euro, który trafił w prognozy wynosząc 53,6 pkt. Pół godziny później indeks PMI został ogłoszony przez Wielka Brytanię. Przekroczył on prognozy analityków o 0,2 pkt i ukształtował się na poziomie 55,6. Z opublikowanych wyników można wnioskować, że w gospodarce europejskiej, pomimo wyższych oczekiwań analityków, jest całkiem nieźle.

   Godzina 13:00 to pierwsze wiadomości makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny zmalała o 2,6% w stosunku do poprzedniego tygodnia. O 14:15 poznaliśmy raport ADP mówiący o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA. Okazał się on lepszy od prognoz wynosząc 205 tys. Przed godziną 16:00 poznamy odczyt indeksu PMI dla usług w Stanach, którego prognozowana wartość wynosi 53,7 pkt.

    Rada Polityki Pieniężnej, pozostająca w fazie zmian personalnych, zadecydowała dzisiaj o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Dla analityków nie była to zaskakująca decyzja. Spodziewają się oni  obniżki dopiero po dokonaniu wszystkich zmian. Może to nastąpić już podczas marcowego posiedzenia RPP. Wysokość stopy depozytowej wynosi 0,5%, referencyjnej 1,5%, lombardowej 2,5% oraz redyskontowej 1,75%. O godzinie 16:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Marka Belki. Zgodna z oczekiwaniami decyzja o pozostawieniu wysokości stóp procentowych nie wpłynęła znacząco na notowania polskiego złotego.

    Nasza rodzima waluta zyskuje 1 grosz w stosunku do euro, którego cena kształtuje się na poziomie 4,39 zł. O 1 grosz potaniał również dolar amerykański oraz frank. Koszt dolara to 4,02 zł, a szwajcarskiej waluty 3,95 zł. W stosunku do funta brytyjskiego wartość złotówki uległa osłabieniu. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,84 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak