Stopy procentowe w USA

27 lip 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Garść danych z europejskich gospodarek. Wieczorna decyzja FOMC. Nieco słabszy dzień dla złotówki.

Jako pierwsi w Europie dane makroekonomiczne opublikowali Niemcy. Ceny importu z miesiąca na miesiąc rosną o 0,5%, a w ujęciu rocznym spadają o 4,6%. Dane te nie zaskoczyły analityków. Minimalnie lepszy od oczekiwań okazał się indeks zaufania konsumentów Gfk, który wyniósł 10 pkt. W Hiszpanii sprzedaż detalicznie z roku na rok wzrosła o 5,6%, wobec spodziewanych 3,3%.

W Wielkiej Brytanii Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale rośnie w ujęciu rocznym o 2,2%, czyli o 10 punktów bazowych szybciej niż się tego spodziewano. Niestety wynik sprzedaży detalicznej według CBI nie wygląda tak dobrze. Wyniósł on bowiem -14 punktów wobec oczekiwanego 1 pkt.

O godzinie 20:00 w Stanach Zjednoczonych zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych. Analitycy oczekują, że FOMC pozostawi stopy na niezmienionym poziomie 0,25%-0,50%. Jednak zanim poznamy tą decyzję w USA opublikowana została ilość wniosków o kredyt hipoteczny. Była ona o 11,2% niższa. Zamówienia na dobra bez środków transportu odnotowały spadek o 0,5% miesiąc do miesiąca. Jeszcze gorzej wypadły zamówienia na dobra trwałego użytku. Tutaj zanotowano aż 4% spadek. Po tych danych amerykańska waluta nieznacznie osłabiła się w stosunku do euro.

Środa jest nieco słabszym dniem dla polskiej waluty. frank szwajcarski ponownie kosztuje 4,00 zł. Dolar podrożał o grosz a jego cena wynosi 3,97 zł. Euro również podrożało o grosz do ceny 4,36 zł. Tylko wobec funta polska złotówka pozostaje na niezmienionym poziomie 5, 20 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny