pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stopy procentowe bez zmian.

Stopy procentowe bez zmian.

14 sty 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Koszt pieniądza nie zmienił się ani w Polsce, ani w Wielkiej Brytanii. Niemcy rozwijają się najszybciej od czterech lat.

Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem dla złotówki było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Gremium pozostawiło stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa depozytowa wynosi 0,50%, referencyjna 1,50%, redyskontowa 1,75%, a lombardowa 2,50%. Pozostają one na tym poziomie od marca 2015 roku, przy czym warto zauważyć, że są one najniższe w historii.

Dzisiejsze spotkanie było ostatnim w tym gronie. Z Rady odchodzą: Jerzy Hausner, Jan Winiecki i Andrzej Rzońca. Wczoraj na ich miejsce senat powołał: Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. To nie koniec zmian dla RPP. W najbliższym czasie trzech członków Rady Polityki Pieniężnej powoła sejm, a dwóch prezydent Andrzej Duda. W praktyce spowoduje to powstanie zupełnie nowego gremium, ponieważ z obecnej Rady pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński. Przewodniczący Marek Belka kończy swoją kadencję w czerwcu przyszłego roku, lecz już teraz otwarcie mówi się, że nie ma co liczyć na ponowny wybór. Spekuluje się, że nowa Rada będzie o wiele bardziej “gołębia” od poprzedniej. Rządowi zależy przede wszystkim na pobudzaniu gospodarki i wybiera kandydatów o podobnych poglądach. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo obniżania stóp procentowych, a co za tym idzie dalszego osłabienia złotówki.

Tuż przed ogłoszeniem decyzji RPP złotówka zaczęła mocno tracić na wartości. Doprowadziło to do powstania kolejnego lokalnego szczytu na parze EUR/PLN. Kurs dynamicznie przebił poziom 4,38 zł, po czym powrócił w okolice 4,37 zł. Od 14:30 znowu obserwujemy osłabienie się rodzimej waluty i obecnie znajdujemy się blisko poziomu 4,39 zł. Słabość złotówki jest widoczna również na tle pozostałych walut. Dolar łatwo poradził sobie z okrągłym poziomem 4,00 zł i obecnie zbliża się do 4,03 zł. Frank szwajcarski również już kosztuje ponad 4 zł, drożejąc dziś o 4 grosze. O podobną wartość drożeje także funt brytyjski i obecnie kosztuje 5,80 zł.

O godzinie 13:00 Brytyjczycy również podali komunikat o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie. W Londynie koszt pieniądza pozostaje bez zmian od 2009 roku i wynosi 0,50%. Wcześniej, o 10:00 rano, Niemcy pochwalili się wzrostem gospodarczym. Wynik na poziomie 1,7% jest nie tylko lepszy od prognoz, ale to najwyższy rezultat od czterech lat. Za tak dobry wynik odpowiadały głównie wydatki krajowych konsumentów oraz sektora publicznego. Zza oceanu poznaliśmy dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło tam 284 tys. osób. Jest to wynik zarówno gorszy od poprzedniego 277 tys., jak i od prognozowanych 278 tys. Dane te mają znaczenie w perspektywie marcowej decyzji FEDu o stopach procentowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak