pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stopy bez zmian

Stopy bez zmian

10 maj 2023 Autor: Krzysztof Adamczak

Lokalnie wydarzeniem dnia jest dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Globalnie inwestorzy zwracają zdecydowanie uwagę na odczyt amerykańskiej inflacji. Strefa Gazy znów budzi niepokój. 

Inflacyjny wstrząs

Dzisiejszy odczyt dotyczący amerykańskich cen miał być najważniejszym wydarzeniem dla globalnego sentymentu. Od początku tygodnia większość analityków spekulowała, jak zachowają się rynki w przypadku negatywnego zaskoczenia. Wielu wskazywało na wiążący ręce FEDu raport o stanie amerykańskiego sektora bankowego. Co miało oznaczać, że nawet odczyt powyżej 5% nie powinien zmienić retoryki gremium decyzyjnego w USA. Pomimo tej logiki w ostatnich godzinach ryzyko kolejnej podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu wzrosło z kilku do około 20%. Rzeczywistość jednak spłatała figla. Inflacja okazał się niższa od oczekiwań i choć różnica jest minimalna (4,9%), to reakcja rynku wręcz przeciwnie. Eurodolar poszybował w górę o pół centa, kurs USDPLN spadł w pierwszej chwili o 4(!) grosze, dochodząc do poziomu 4,106 zł. Prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki do końca dnia zapewne znowu wróci w okolice nic nieznaczących poziomów. Zaskakująca w tym wszystkim jest skala reakcji, przy tak niewielkim odchyleniu rzeczywistego wyniku od oczekiwań. Pokazuje to, że realnie inwestorzy nie byli jeszcze wcale przygotowani do zakończenia cyklu podwyżek.

RPP w tle

Całe zamieszanie wokół odczytu amerykańskiej inflacji zepchnęło mocno na drugi plan wyczekiwaną decyzję RPP. Ta została opublikowana dopiero po godzinie 15. Oczywiście zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza w Polsce pozostał bez zmian. Główna stopa procentowa wciąż wynosi więc 6,75%. Rynki praktycznie zignorowały tę informację. Obecnie oczekujemy na publikację komunikatu po posiedzeniu i to on ma szanse mocniej namieszać na kursach. W kuluarach dużo uwagi poświęcano rzekomej zmianie nastawienia i podaniu jasnej deklaracji o zakończeniu cyklu podwyżek nad Wisłą. Jest to o tyle trudne do zrozumienia, choćby ze względu na inflację, która przecież wciąż pozostaje w okolicach 15%. 

Dużo się dzieje

Środowa sesja została całkowicie zdominowana przez amerykańską inflację, jednak nie było to jedyne wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę. Znowu rośnie napięcie w Strefie Gazy – po ostatnich odwetowych atakach Izraela teraz przyszedł czas na wendettę Hamasu. Od kilku dni trwa eskalacja konfliktu, co budzi tym większy niepokój, że od początku roku obserwujemy trend jednoczenia się świata arabskiego. Z innych tematów warto odnotować spadek inflacji w Niemczech, był to jednak finalny odczyt, zgodny ze wstępnymi szacunkami, przez co nie wywołał reakcji rynku. Dynamika cen u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 7,2%. Spowalnia też inflacja na Węgrzech, jednak spadek nawet o 1,2 p.p. przy dynamice na poziomie 24% nie robi większego wrażenia. Kończąc temat naszego regionu należy jeszcze odnotować zachowanie status quo na stopach procentowych w Rumunii.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak