pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stopy bez zmian

Stopy bez zmian

21 lip 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Decyzja ws. stóp procentowych oraz konferencja Mario Draghiego.

    Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem tego tygodnia było dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w Wiedniu. Inwestorzy czekali na ogłoszenie decyzji dotyczącej stóp procentowej, choć tak naprawdę mało kto wierzył w zdecydowane działania EBC. Od ostatniego posiedzenia nie brakowało wydarzeń wprowadzających chaos na rynkach. Niewątpliwe najważniejszym z nich było referendum w Wielkiej Brytanii. Można powiedzieć, że obecnie znajdujemy się już w zupełnie nowej rzeczywistości. Teraz istotne jest, by zmierzyć jak duży wpływ na europejską gospodarkę będzie miał Brexit i dostosować działania do nowych warunków.

    Mario Draghi potwierdził dziś przypuszczenia inwestorów i pozostawił stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Więcej wątpliwości mogła budzić konferencja prasowa o 14:30. Głównym pytaniem było, w jakim stopniu i czy już teraz EBC zdecyduje się poszerzyć program skupu obligacji. Nie jest tajemnicą, że na rynku zaczyna brakować instrumentów spełniających wymogi banku centralnego. Na decyzję w tej kwestii inwestorzy będą musieli poczekać jednak do września.

    W oficjalnym komunikacie odczytanym na początku na konferencji zabrakło niespodzianek. Draghi podkreślił, że jest za wcześnie by oszacować wpływ Brexitu na Unię Europejską. Zwrócono również uwagę na wzrost inflacji konsumenckiej oraz umiarkowane tempo, w jakim rozwija się gospodarka. Tradycyjnie już powtórzono, że bank będzie interweniował za każdym razem, kiedy uzna to za stosowne.

    Rynek spokojnie przyjął zarówno decyzję jak i konferencję. Euro co prawda umocniło się względem dolara jednak nieznacznie i tylko chwilowo. Złoty także pozostaje stabilny. Dolar kosztuje 3,96 zł, frank 4,01 zł a europejska waluta 4,36 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny