pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stan wyczekiwania

Stan wyczekiwania

20 wrz 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy na ruchy bankierów centralnych w tym tygodniu. Nuda na notowaniach głównej pary walutowej świata. Szwedzki bank centralny mocno podnosi stopy procentowe. Szereg publikacji z rodzimej gospodarki nie podważa scenariusza spowolnienia w kolejnych miesiącach. 

Solidarnie w walce z inflacją?

Tak jak już wspominaliśmy, bieżący tydzień odbywa się pod dyktando Fed, BoE i SNB. Może się tak stać, że wszystkie wspomniane pójdą jednym głosem w walce z inflacją i podniosą stopy procentowe solidarnie o 75 pkt bazowych. Oczywiście pomijamy w tym momencie całą otoczkę gospodarczą, bo nie da się ukryć, że jest ona odmienna w USA, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. W teorii Helweci mają najmniejszy problem z inflacją, gdyż jest ona zdecydowanie najniższa, ale SNB stara się działać profilaktycznie i stąd zwiększenie kosztu pieniądza. 

Nic się nie dzieje 

Niewielka zmienność panuje na notowaniach EUR/USD. Kurs jak przywiązany trzyma się parytetu i tylko delikatnie odchyla się w którąś ze stron. W ostatnich godzinach jesteśmy nieco wyżej, a pretekst dość błahy, czyli planowe wysokie odczyty inflacji PPI z Niemiec, które mogą wpłynąć na przyszłe decyzje EBC. Karty zdecydowanie rozdaje teraz Fed i jeśli jutro nastąpi dalszy jastrzębi przekaz, to raczej powinniśmy spoglądać w okolice wsparcia 0,9860, bo tam kurs powinien podążyć, i być może wyklarować większy ruch. Tym bardziej że wspólna waluta stoi u progu nowych problemów. Chodzi o wybory we Włoszech, które odbędą się już w niedzielę, warto zwrócić uwagę, że przewagę w sondażach ma eurosceptyczna koalicja partii prawicowych. 

Duża podwyżka 

Dzisiaj odważną decyzję podjął Riksbank podnosząc stopy, aż o 100 pkt bazowych. Bank centralny Szwecji informował wcześniej, że zakończy cykl podwyżek na poziomie 2% w połowie przyszłego roku, jednak kolejne dane o inflacji i poziom 9% nie dał wyboru i skłonił do takich decyzji jak ta dzisiaj. Z drugiej strony Riksbank, ma jeszcze tylko jedno posiedzenie w tym roku więc mogła nastąpić też kumulacja podwyżek stóp właśnie dzisiaj. Niemniej jednak poziom 2% docelowy raczej już odchodzi w niepamięć, a mówi się, że jeszcze w tym roku zobaczymy przynajmniej 2,5%. Warto też zwrócić uwagę na kwestię rekordowego zadłużenia szwedzkich gospodarstw domowych względem dochodów, co przy podwyżkach stóp, aż tak drastycznych może być prostą receptą na załamanie koniunktury. Nie dziwi więc fakt, że tak jastrzębia decyzja przynosi osłabienie szwedzkiej waluty. 

Niepokojące sygnały

Dzisiaj z polskiej gospodarki poznaliśmy odczyt wzrostu tempa wynagrodzeń. W lipcu pensje rosły szybciej niż inflacja, sierpień jednak przynosi już gorsze zjawisko, a więc spadek realnych wynagrodzeń. Dynamika pokazuje wynik 12,7% r/r co jest wynikiem dużo niższym od inflacji. Nie ma więc mowy o nakręcaniu się spirali płacowo-cenowej. Całkiem przyzwoicie wypada odczyt produkcji przemysłowej na poziomie 10,9% przy oczekiwanych 9,9%. Poza tym ukazał się jeszcze PPI, który utrzymuje się na poziomie 25,5% r/r. Dane potwierdzają, że polska gospodarka ma chwilową zadyszkę, a właśnie spadające wynagrodzenia mogą sugerować pogorszenie się rynku pracy. Dla RPP to może być sygnał do hamulca w podwyżkach stóp, a scenariusz bazowy zakłada ruch w październiku o 25 pkt bazowych i stopę referencyjną na poziomie 7% jako tą docelową. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny