pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 paź 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Powrót pozytywnych nastrojów na rynki mimo utrzymujących się wzrostów rentowności amerykańskich obligacji. Wariant Delta Plus koronawirusa w Wielkiej Brytanii spycha na bok informacja z BoE o możliwym szybszym początku normalizacji polityki monetarnej. Mieszane dane PMI z Europy, czy stagflacja coraz bliżej? Krajowa waluta na bakier z apetytem na ryzyko. 

Risk on w pełnej krasie

Końcówka tygodnia przynosi zdecydowane polepszenie klimatu inwestycyjnego. Już wczoraj poprawę obserwowaliśmy na giełdzie w USA, a dzisiaj apetyt na ryzyko podbijają informacje z Azji. Spółka Evergrande znalazła środki na pokrycie odsetek od obligacji, co przynajmniej na chwilę odsuwa czarny scenariusz bankructwa tego deweloperskiego giganta. Nie trzeba nikogo przekonywać, że taka wizja spędzała sen z powiek inwestorów i mogła przynieść dużą niepewność i co gorsza chaos, a tego nikt aktywny na rynkach nie lubi. 

Nowy czynnik ryzyka 

Przewidywalność to coś, czego niemal każdy gracz rynkowy sobie życzy. I właśnie to kryterium decyduje dzisiaj o słabości brytyjskiej waluty. Pojawiły się informacje z Wysp o wykryciu nowego wariantu koronawirusa, który przynosi znaczny wzrost zakażeń. To nowy czynnik ryzyka, który powoduje, że inwestorzy mogą unikać funta jako lokaty swoich środków. Co ciekawe wątek ten spycha na boczny tor informacje z Banku Anglii, mówiące o tym, że inflacja przekroczy na początku roku 5% i warto przygotować się na taki scenariusz. Przygotować, czyli podnieść stopy procentowe. 

PMI wskazują na hamowanie ożywienia w gospodarkach strefy euro

Nowy wariant koronawirusa to oczywiście solidny czynnik ryzyka. Może on przyhamować wzrost gospodarczy w najbliższych tygodniach i urealnić wejście w życie niechcianego szczególnie przez banki centralne procesu stagflacji. Jak niedaleko nam do takiego scenariusza mogą świadczyć dzisiejsze dane PMI z Europy. Łączny PMI dla przemysłu i usług spada zarówno w Niemczech, jak i Francji, gdzie wyniósł odpowiednio 54,7 pkt i 52 pkt. Strach budzi najniższy poziom zamówień do produkcji od ponad pół roku, co może przynieść zahamowanie wzrostu gospodarczego, które przy rekordowej presji cenowej może wywołać wspomnianą stagflację. Wtedy banki centralne staną przed jeszcze trudniejszym zadaniem, bo normalizacji polityki monetarnej w tym wypadku stanie pod znakiem zapytania, ponieważ nikt nie będzie chciał dodatkowo stłumić ożywienia gospodarczego. Dane niespecjalnie miały wpływ na euro, które dzisiaj zyskuje do dolara, co jest konsekwencją dobrych nastrojów na szerokim rynku i ucieczki od safe haven. 

Sporo czynników podażowych

Złoty jak to złoty idzie swoim torem i nie korzysta z pozytywnego klimatu inwestycyjnego. Jest to pokłosie kilku elementów. Zaczynając od kłopotów liry tureckiej, czyli waluty z tego samego koszyka EM, przez dość chaotyczną polską politykę monetarną, kończąc na rozwijającej się w niepokojącym tempie kolejnej fali pandemii w naszym kraju. Kurs CHF/PLN przekracza poziom 4,30, a EUR/PLN flirtuje z granicą 4,60, której trwałe pokonanie może wywindować kurs w okolice nawet 4,65.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak