Środa z licznymi danymi makroekonomicznymi

13 lip 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Ważne informacje z Azji. Kontynuacja odczytów inflacyjnych dla państw europejskich. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny w USA. Notowania złotówki.

Nad ranem opublikowane zostały dane z dwóch azjatyckich gospodarek. Ministerstwo Gospodarki w Japonii podało wielkość zmian w produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Obie wartości okazały się poniżej oczekiwań. Z kolei chiński urząd statystyczny przekazał wynik bilansu handlowego. Okazał się on wyższy od prognoz. Było to prawdopodobnie wynikiem znacznie większego spadku importu, aniżeli przewidywały rynki. Oba największe indeksy giełd chińskiej i japońskiej zakończyły sesję na zielono. Shanghai Composite zyskał 0,37%, a Nikkei 225 0,84%.

W europie trwa kolejny dzień pod znakiem odczytów inflacyjnych. Tym razem jako pierwsi swoje dane przedstawili Francuzi. Inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym okazała się o 10 punktów bazowych niższa od oczekiwań wynosząc 0,1%. Z kolei mierzona rok do roku osiągnęła poziom 0,3% i była zgodna z prognozami. Zgodne z prognozami okazały się również odczyty inflacji konsumenckich w Hiszpanii oraz we Włoszech.

W dniu dzisiejszym zostały również opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej. Na Węgrzech maleje ona miesiąc do miesiąca o 0,7%. Większy od oczekiwań został zanotowany spadek produkcji przemysłowej w Strefie Euro. W ujęciu miesięcznym wyniósł on -1,2% wobec -0,8%. Dzisiejsze odczyty nie wpłynęły diametralnie na notowania głównej pary walutowej. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie w okolicy poziomu 1.107.

W Stanach Zjednoczonych złożona liczba wniosków była o 7,2% większa w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. W późniejszych godzinach poznamy zmiany cen importu i eksportu w USA, budżet federalny oraz zapisy Beżowej Księgi.

W dniu dzisiejszym złotówka nieznacznie traci w stosunku do głównych walut. Frank podrożał o 2 grosze, a jego cena wynosi 4,03 zł. tyle samo podrożał funt, z którego zapłacimy 5,27 zł. Dolar i euro solidarnie zyskały w stosunku do naszej waluty po 1 groszu. Amerykańska waluta kosztuje 3,97 zł, a euro 4,40 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak