Spokojnie na początku tygodnia

06 cze 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy. Kilka danych z Europy. Wystąpienie Janet Yellen. Stabilnie na złotówce.

Po piątkowej burzy wywołanej danymi z amerykańskiego rynku pracy sytuacja na rynkach uspokoiła się. Przypomnijmy, że w piątek zdecydowanie poniżej oczekiwań zaprezentowano odczyty zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolniczym i prywatnym. W tym pierwszym wynik osiągnął 38 tys. względem oczekiwanych 161 tys. Z kolei w sektorze prywatnym wynik ten wyniósł zaledwie 25 tys. w porównaniu z prognoza na poziomie 154 tys. Jedyną dobrą wiadomością był spadek stopy bezrobocia do 4,7%. Wobec takich danych dolar praktycznie momentalnie osłabił się w stosunku do euro o ok. 2 centy. Nie jest to jedyna konsekwencja tak słabych odczytów. Obniża się również prawdopodobieństwo czerwcowych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiejsza karta z kalendarza makroekonomicznego nie zawiera szczególnie ważnych odczytów. Warto jednak zwrócić uwagę na informacje dotyczące zamówień w przemyśle u naszych zachodnich sąsiadów. Z miesiąca na miesiąc spadają one o 2%, podczas, gdy oczekiwano spadku o zaledwie 0,5%. Odczyt ten nie miał znaczącego wpływu na notowania euro.

O godzinie 18:30 odbędzie się publiczne wystąpienie prezes FED. Z całą pewnością inwestorzy będą bacznie przysłuchiwać się jej słowom. Janet Yellen najprawdopodobniej odniesie się do piątkowych publikacji makroekonomicznych.

Od rana polska złotówka traciła w stosunku do euro oraz dolara aby w godzinach popołudniowych powrócić do wartości z poprzedniego zamknięcia. cena euro aktualnie wynosi 4,37 zł, a koszt zakupu dolara to 3,85 zł. Frank szwajcarski podrożał o symboliczny grosz i kosztuje 3,95 zł. Od piątkowego zamknięcia funt potaniał 5 groszy, a jego cena wynosi 5,54 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak