pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Spokojny poniedziałek

Spokojny poniedziałek

07 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Przegląd kalendarza makroekonomicznego. W oczekiwaniu na EBC. Spokojny dzień dla złotówki.

    Poniedziałkowa kartka z kalendarza nie zawiera wydarzeń mogących diametralnie zmienić sytuację na rynkach finansowych. Od samego rana poznaliśmy dynamikę zamówień w niemieckim przemyśle. Wyniosła ona zaledwie -0,1% wobec oczekiwanych -0,3% miesiąc do miesiąca. Po tej publikacji mogliśmy zauważyć spadek wartości euro wobec dolara.

    Następnie poznaliśmy dane dotyczące węgierskiej produkcji przemysłowej. Zanotowano tam znacznie niższą dynamikę wzrostu, niż miało to miejsce w zeszłym roku. Wzrost 2,2% wobec poprzedniego odczytu 6,8% spowodował obniżenie wartości węgierskiej waluty.

    O godzinie 10:00 opublikowane zostały informacje o inflacji producenckiej we Włoszech. Wyniosła ona -2,5% w ujęciu rocznym. Pół godziny później zaprezentowany został wynik indeksu Sentix. Jest to grupa wskaźników pokazująca oczekiwania inwestorów finansowych. Badania przeprowadzane są wśród inwestorów dwunastu rożnych rynków. W marcu indeks Sentix rozczarował oczekiwania analityków wynosząc 5,5 pkt wobec 8 prognozowanych.

    Głównym wydarzeniem tego tygodnia, na które czekają wszyscy inwestorzy, będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. wysokości stóp procentowych. Dodatkowo również spodziewany jest komunikat prezesa EBC Mario Draghiego odnoszący się do dalszych ruchów względem programu QE.

    Początek tygodnia przebiega stosunkowo spokojnie dla notowań polskiej waluty. W dniu dzisiejszym złotówka zyskała 1 grosz w stosunku do franka szwajcarskiego, za którego należy zapłacić 3,94 zł. Tyle samo, ile podczas ostatniego zamknięcia kosztuje euro i funt. Cena brytyjskiej waluty wynosi 5,59 zł, a euro 4,32 zł. O 2 grosze podrożał dziś dolar, którego cena wynosi 3,95 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak