Spokojny koniec tygodnia

19 sie 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Inflacja w Niemczech, koniunktura w Polsce, garść danych z Kanady. Notowania polskiej waluty.

Piątek, w porównaniu do pozostałych dni mijającego tygodnia, zapowiadał się bardzo spokojnie pod względem liczby i istotności publikacji makroekonomicznych.

Z samego rana poznaliśmy odczyt inflacji producenckiej w Niemczech. Jej wyniki okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań. Z miesiąca na miesiąc inflacja producencka rośnie w skali 0,2%. Z kolei rok do roku wynosi -2%. Ten dość dobry wynik z niemieckiej gospodarki nie wpłynął znacząco na notowania głównej pary walutowej. Aktualny kurs EUR/USD wynosi 1,13.

O godzinie 14:00 poznaliśmy ostatnie w tym tygodniu dane z polskiej gospodarki. Po odczytach m.in. wyników sprzedaży detalicznej , cen produkcji czy zmian na rynku pracy przyszła pora na publikację dotyczącą koniunktury konsumenckiej. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, który wyniósł -3,8 pkt i był lepszy w porównaniu z poprzednim odczytem. Również wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej okazał się wyższy niż poprzedni odczyt .

W dniu dzisiejszym złotówka osłabia się w stosunku do głównych walut. Dolar podrożał o 2 grosze i aktualnie kosztuje 3,79 zł. Solidarnie po jednym groszu złotówka traci do funta, franka i euro. Za szwajcarską walutę zapłacimy 3,96 zł. Funt brytyjski wyceniany jest na 4,97 zł, a euro na 4,29 zł.

W godzinach popołudniowych poznamy ostatnie w tym tygodniu dane makroekonomiczne. Opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej w Kanadzie. Analitycy oczekują miesięcznego wzrostu na poziomie 0,5%. Dodatkowo również poznamy inflację konsumencką w tym kraju. W ujęciu miesięcznym oczekiwany rezultat wynosi 0%, a rok do roku 2,1%.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak