pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Spokojny dzień po publikacji protokołu FOMC

Spokojny dzień po publikacji protokołu FOMC

18 sie 2016 Autor: Marcin Rogalski

Czwartek na rynku walutowym mija dość spokojnie. Jest to kolejny słaby dzień dla amerykańskiego dolara, ale zmienność na głównych parach powiązanych z polskim złotym nie jest większa niż w poprzednich dniach. Poznaliśmy dane z polskiej gospodarki, które okazały się gorsze od oczekiwań.

    Wczoraj o 20:00 opublikowano protokół z posiedzenia FOMC, tzw. minutes. Przekaz jaki płynie z publikacji protokołu jest w miarę klarowny i na dobre odsuwa widmo podwyżek stóp procentowych w USA. Wcześniejsze oczekiwania oscylowały wokół 2 podwyżek w tym roku. Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, który zakłada, że w tym roku amerykański odpowiednik RPP nie podniesie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych.

    W ślad za tą decyzją pogłębia się deprecjacja amerykańskiej waluty. Główna para walutowa (EUR/USD) kontynuuje marsz na północ. W dniu dzisiejszym eurodolar na dobre już zagościł na poziomie 1,13, podczas gdy jeszcze kilka dni temu znajdował się w okolicy 1,1050. Wszystkie sesje w tym tygodniu wypadły póki co niekorzystnie dla dolara. Czy dzień jutrzejszy przyniesie odreagowanie tego trendu? Tego nie można jednoznacznie stwierdzić, jednak istnieje spora szansa, że piątek przyniesie delikatną korektą na dolarze.

    O 14:00 poznaliśmy dane o polskiej produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej. Opublikowane dane okazały się gorsze od oczekiwań i wpłynęły na delikatne osłabienie polskiej waluty. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym spadła o ponad 10%, oczekiwano spadku na poziomie 4,8%. W ujęciu rocznym z oczekiwanego wzrostu na poziomie 1,3%, odnotowano spadek do poziomu -3,4%. Wyniki sprzedaży detalicznej również wypadły gorzej od prognoz: -0,5% m/m i 2% r/r (oczekiwano odpowiednio: 2% oraz 4,2%).

    O 14:30 poznaliśmy dane zza oceanu. Indeks Fed z Filadelfii wynosi obecnie 2 pkt., czyli zgodnie z oczekiwaniami. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynosi w tym tygodniu 262 tys. (oczekiwano: 269 tys.). Tuż po prezentacji tych danych rynek wycenia EUR/PLN na poziomie 4,29 zł, USD/PLN 3,79 zł, CHF/PLN 3,95 zł, natomiast GBP/PLN 4,99 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niepewny dolar
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak