pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Spokojnie, to tylko impeachment

Spokojnie, to tylko impeachment

19 gru 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Izba Reprezentantów za usunięciem Trumpa. Szereg decyzji banków centralnych. Wszystko to bez wpływu na złotego.

I po Trumpie?

    Czysto teoretycznie wydarzeniem czwartkowej sesji powinno być głosowanie nad impeachmentem Donalda Trump. Tym bardziej że Demokraci dopięli swego i przegłosowali oba zarzuty. Jeden dotyczy wykorzystania urzędu do zbierania haków na Joe Bidena (dokładniej na jego syna), drugi skupia się na odmowie współpracy prezydenta z Kongresem. Informacja ta jednak nie wywołała większego poruszenia na rynku, przede wszystkim dlatego, że teraz głosować będzie Senat. A tu matematyka nie zostawia żadnych wątpliwości. By wniosek przeszedł, potrzebne jest ⅔ głosów, gdy Demokraci nie mają nawet połowy. Trump jest trzecim prezydentem w historii wobec którego zastosowano procedurę impeachmentu i wszystko wskazuje na to, że tak jak jego poprzednicy i on się wybroni.

Banki centralne decydują.

    Czwartkowa sesja przynosi również prawdziwy wysyp decyzji w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków przeważająca większość uznała, że koniec roku to czas zadumy i refleksji, a nie działania i postanowiła pozostawić koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Wyjątkiem jest Riksbank, odpowiedzialny za politykę pieniężną w Szwecji. Ten postanowił podnieść główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do równego zera. Oznacza to, że po 5 latach Szwedzi żegnają ujemne stopy. Robią to w momencie, gdy dynamika PKB mocno wyhamowała, spadając poniżej poziomu inflacji. Najstarszy bank centralny świata jednak wyraża nadzieje, że główne ryzyka globalne są już za nami, mając na myśli przede wszystkim możliwość twardego brexitu oraz eskalacji wojny handlowej.

Spokojna sesja złotego.

    Nasza waluta po wczorajszym osłabieniu, wywołanym umocnieniem dolara, dziś łapie oddech. Co prawda rodzima produkcja przemysłowa wyraźnie rozczarowała, jednak inwestorzy na koniec roku zakładają raczej grube skóry i nie wykorzystują już każdego pretekstu do gry. Euro kosztuje 4,26 zł, dolar – 3,83 zł, frank – 3,91 zł a funt – 4,995 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak