pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Spokojnie na rynkach przed FOMC.

Spokojnie na rynkach przed FOMC.

29 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wydarzeniem dnia dla globalnych rynków jest dziś z pewnością posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które odbędzie się o godz. 20:00. Analitycy jednak przewidują, że Komitet przyjmie postawę zachowawczą i nie wskaże terminu podwyżek stóp procentowych. Na ostatnich posiedzeniach Janet Yellen sugerowała, że sytuacja ekonomiczna USA będzie badana na bieżąco z uwzględnieniem ryzyk globalnych takich jak spowolnienie gospodarcze w Chinach czy kryzys w Grecji. Zatem jeśli decyzja o zmianie stóp miałaby zostać podjęta już dziś retoryka ze strony prezes Fed już wcześniej powinna to sugerować.

Wracając do problemów Grecji…. Do Hellady przyjeżdżają dziś przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Do piątku będą prowadzone rozmowy na poziomie technicznym dotyczące trzeciego pakietu pomocowego opiewającego na około 86 mld euro.

Tsiprasowi zależy by do 18 sierpnia osiągnąć porozumienie, w tym przegłosowanie przez swój rząd reform emerytalnych, gdyż 20 sierpnia przypada kolejny termin spłaty pożyczki. Premier Grecji powiedział dziś, że w listopadzie nastąpi restrukturyzacja zadłużenia oraz, że przy obecnym poziomie zadłużenia jego kraj nie może wrócić na rynki.

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na polskim rynku gdzie jednocześnie drożeją akcję i kursy walut. Najmocniej drożeją akcję banków po wypowiedziach polityka PiS według którego ewentualny podatek bankowy zostanie wprowadzony najwcześniej w 2017 roku. Czyżby propozycje ulgi dla frankowiczów również miały zostać odłożone w czasie? Wśród walut najmocniej drożeje funt niecały 1%, jego kurs wynosi 5,86. Frank częściowo koryguje wczorajszy spadek, aktualnie kosztuje 3,89. Euro podskoczyło o 3 grosze do poziomu 4,14. Główna para walutowa notowana jest w okolicach wczorajszego zamknięcia tj.1,10.

W kalendarzu makro ważne dane dopiero o godz. 16:00. Podany zostanie wówczas wskaźnik dotyczący sprzedaży nieruchomości z USA. O godz. 20:00 pojawi się również z USA decyzja odnośnie stóp procentowych, prognoza zakłada niezmienny od 6 lat poziom 0,25%. Jutro o godz. 9:55 z Niemiec poznamy informację na temat bezrobocia. O 14:30 podany zostanie PKB za drugi kwartał w USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

USD odpuszcza, PLN kontratakuje
Adam Fuchs