Spokojne wyczekiwanie na dane o inflacji z USA

12 paź 2022 Autor: Dawid Górny

Środek tygodnia przebiega na rynkach walutowych dosyć spokojnie. Poznaliśmy odczyty inflacji producenckiej w USA, jednak to nie ona w tym tygodniu jest wyczekiwanym odczytem zza oceanu. Na głównego gościa przyjdzie poczekać nam do jutra. W walce z dynamiką cen cały czas przegrywają Rumunii. Złoto wraca do wycen poniżej ważnego poziomu wsparcia.

Wzrost cen producentów w USA

Dzisiejsza uwaga inwestorów była skupiona na odczycie inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to aż tak kluczowy wskaźnik, jak jutrzejsza inflacja konsumencka. Pamiętajmy jednak, że w przypadku rosnących cen producentów oraz braku zmniejszania przez nich swoich marż, koszty, koniec końców, zostają przerzucone na odbiorców. Amerykańskie PPI (r/r) spadło do poziomu 8,5%. Sam odczyt znalazł się jednak powyżej oczekiwań rynku. Nie mniej ciekawą informacją jest spadek o 0,1 punkta procentowego w stosunku do prognoz bazowej inflacji producenckiej (bez energii i żywności). Wynosi ona aktualnie 7,2%. Kursy walut, zwłaszcza popularnego „edka”, przyjęły te informacje dosyć spokojnie, jak na obecne czasy. EUR/USD o 14:45 oscyluje w okolicach 0,97 USD. Prawdopodobnie większe poruszenie czeka nas jutro po południu, gdy poznamy amerykańskie CPI.

Rumuński płaskowyż także wyżej

Po wczorajszych odczytach inflacji konsumenckiej na Węgrzech i w Czechach, nadeszła pora na kolejne państwo usytuowane na południe od Polski. Rumunia także przegrywa tę nierówną walkę. Co prawda, dynamika cen nie zdołała pokazać nam dwójki z przodu, ale wynik na poziomie 15,9% jest o 0,7 punktu procentowego wyżej od oczekiwań rynku, który prognozował nieznaczny spadek tego wskaźnika w stosunku do odczytu sprzed miesiąca. Przypomnę, że aktualne stopy procentowe w Rumunii są na poziomie 6,25%. Dziś, słabiej od oczekiwań, wypadł także rumuński PKB (niewyrównany sezonowo), którego wartość spadła do 5,1%. Gorzej w porównaniu do poprzedniego okresu wypadła również produkcja przemysłowa przedstawiana w ujęciu miesięcznym.

Spadki na złocie

Jakiś czas temu wspominałem o ważnym poziomie wsparcia na wykresie tytułowego kruszca. Jest to mianowicie 1680$ za jedną uncję. Historycznie, nawet gdy złoto mocno traciło w stosunku do USD, wiele razy odbijaliśmy się od tej wartości. Tak było przynajmniej do 15 września 2022 tego roku. Wtedy to właśnie przebiliśmy od góry poziom 1680$ i utrzymywaliśmy się poniżej niego przez całą drugą połowę poprzedniego miesiąca. Wszystko to za sprawą globalnie umacniającego się dolara oraz recesyjnych obaw, które spychają ceny surowców w dół. Początek nowego miesiąca przyniósł wzrostowy powiew na wykresie tego jakże cennego metalu. 3. października z impetem wyszliśmy powyżej  wartości 1680$, która przez ponad dwa tygodnie września była dla nas oporem. Mało tego, wyceny poszybowały prawie do 1730$ za jedną uncję. Sytuacja nie utrzymała się jednak zbyt długo. Wraz z początkiem tego tygodnia ponownie wróciliśmy poniżej historycznego poziomu wsparcia. Indeks chwilami pokazywał nawet wartość 1662$. Wczorajszego popołudnia obserwowaliśmy próbę wybicia się powyżej 1680$. Było to w czasie, kiedy dolar wykazywał słabość do euro na głównej parze walutowej świata. Próba ta została jednak szybko udaremniona. W środę po południu złoto wyceniane jest na około 1670$.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny