Spokojne rozpoczęcie tygodnia w oczekiwaniu na Fed

19 wrz 2016 Autor: Marcin Rogalski

Poniedziałkowe przedpołudnie mija pod znakiem delikatnego odreagowania piątkowych ruchów na rynku walutowym. Silne umocnienie dolara amerykańskiego, które miało miejsce w piątek nie jest już dzisiaj, póki co, kontynuowane. Od rana dają się zauważyć symboliczne wzrosty na parach EUR/USD oraz GBP/USD.

Eurodolar nadal tkwi poniżej poziomu 1,12, natomiast “kabel” (GBP/USD) utrzymał się powyżej poziomu 1,30. Polska waluta w pokłosiu do bieżącej sytuacji na szerokim rynku – wykazuje względną siłę. EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,30 zł, CHF/PLN wyceniany jest na poziomie 3,92 zł, USD/PLN poniżej 3,85 zł, natomiast GBP/PLN zatrzymał się chwilowo na poziomie 5,02 zł.

Już jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego – Fed. Oczekiwania inwestorów wskazują, że na ogłoszonej w środę decyzji nie należy spodziewać się istotnych zmian w prowadzonej polityce pieniężnej w USA. Pewne jest natomiast to, że rynek będzie bacznie przyglądał się retoryce komunikatu FOMC i doszukiwał się informacji wskazujących, że Federalny Komitet Otwartego Rynku pod przewodnictwem J. Yellen jeszcze w tym roku podniesie koszt pieniądza w USA. Warto przypomnieć, że taka sytuacja miała miejsce rok temu w grudniu, kiedy to podwyżka była poprzedzona stosownym komunikatem.

Dane makro napływające z amerykańskiej gospodarki (szczególnie coraz wyższa inflacja CPI) wskazują jasno, że podniesienie stóp procentowych w USA jest wysoce prawdopodobne. Należy mieć na względzie to, że naturalną reakcją na samo wspomnienie o ewentualnych podniesienie stóp jeszcze w tym roku, będzie dalsza aprecjacja USD, która nie pozostanie bez wpływu na wycenę polskiego złotego.

Już w piątek obserwowaliśmy umacnianie naszej rodzimej waluty wraz ze spadkami na EUR/USD, co prawdopodobnie wynika z “zaufania” rynków do Fedu, że tempo zacieśniania polityki monetarnej będzie do udźwignięcia przez rynki wschodzące. Decyzja FOMC w środę o 20:00, a konferencja rozpocznie się o 20:30 czasu polskiego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny