pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Spadki na chińskiej giełdzie

Spadki na chińskiej giełdzie

25 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Chińska giełda ponownie w dół. Seria danych makroekonomicznych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Lepszy dzień dla złotówki.

    Nad ranem poznaliśmy wyniki z chińskiego parkietu. Zaskakująco, po ostatnich wzrostach, sesja na giełdzie w Szanghaju zakończyła się na minusie. Główny indeks Shanghai Composite stracił aż 6,4%. Doszukuje się różnych przyczyn takiego zachowania inwestorów. Pod uwagę brany jest wzrost stóp procentowych na rynku międzybankowym, realizacja zysków po ostatnich wzrostach, a także perspektywa posunięć chińskiego parlamentu, który będzie obradował na początku marca.

    W przeciwieństwie do Chin, sesja w Japonii zakończyła się pozytywnym wynikiem. Główny japoński indeks Nikkei225 na koniec dnia zyskał 1,41%.

    Pierwsze dzisiejsze odczyty makroekonomiczne napłynęły do nas z Niemiec. O 8:00 poznaliśmy Indeks zaufania konsumentów. Jest to badanie, w którym ok. 2 tys. niemieckich konsumentów prognozuje swoje dochody, wydatki, a także oszczędności na kolejny miesiąc. Wynik 9,5 punktów okazał się lepszy od prognozowanego o 0,2 punktu. Chwilę później poznaliśmy dynamikę inflacji konsumenckiej naszych zachodnich sąsiadów. Wyniosła ona dokładnie tyle, ile przewidywali analitycy. Miesięczna dynamika to -1%, z kolei rok do roku inflacja wyniosła 0,4%.

    O 9:15 dotarły do nas informacje na temat przemysłu w Szwajcarii. Zarówno produkcja, jak i zamówienia przemysłowe, spadły rok do roku, odpowiednio -4,5% i -7,7%. Spowodowało to obniżenie wartości franka.

    Produkt Krajowy Brutto w Wielkiej Brytanii wzrósł kwartalnie o 0,5%. Z kolei rok do roku jego dynamika wyniosła 1,9%. Obie te wartości pokryły się z oczekiwaniami rynków.

    Godzina 11:00 to odczyt inflacji konsumenckiej dla Strefy Euro. Miesięczna dynamika inflacji bazowej wyniosła -1,4% wobec oczekiwanej wartości -1,7%. Z kolei rok do roku wskaźnik ten wyniósł 1% i pokrył się z prognozami. Po tej informacji kurs EUR/USD zaczął nieznacznie rosnąć.

    Z amerykańskiej gospodarki poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, a także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Miesięcznie zamówienia na dobra w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,9%, co jest wynikiem lepszym od prognozowanych 2,5%. Z kolei liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych okazała się o 2 tys. wyższa od prognozowanych 270 tys. Informacje te spowodowały ponowne spadki na głównej parze walutowej. W późniejszych godzinach zostanie dodatkowo przedstawiona wartość indeksu cen nieruchomości.

    W dniu dzisiejszym możemy zauważyć wzrost wartości polskiej waluty. Dolar amerykański potaniał o 1 grosz i kosztuje obecnie 3,95 zł. Tyle samo co dolar potaniało także euro. Cena europejskiej waluty wynosi 4,36 zł. Największy spadek, 3 grosze, zanotowaliśmy na parze złotówki z frankiem. Za szwajcarską walutę zapłacimy 3,99 zł. Jedynie cena funta brytyjskiego pozostaje na niezmienionym od wczorajszego zamknięcia poziomie 5,52 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs