Spadki na chińskiej giełdzie

25 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Chińska giełda ponownie w dół. Seria danych makroekonomicznych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Lepszy dzień dla złotówki.

Nad ranem poznaliśmy wyniki z chińskiego parkietu. Zaskakująco, po ostatnich wzrostach, sesja na giełdzie w Szanghaju zakończyła się na minusie. Główny indeks Shanghai Composite stracił aż 6,4%. Doszukuje się różnych przyczyn takiego zachowania inwestorów. Pod uwagę brany jest wzrost stóp procentowych na rynku międzybankowym, realizacja zysków po ostatnich wzrostach, a także perspektywa posunięć chińskiego parlamentu, który będzie obradował na początku marca.

W przeciwieństwie do Chin, sesja w Japonii zakończyła się pozytywnym wynikiem. Główny japoński indeks Nikkei225 na koniec dnia zyskał 1,41%.

Pierwsze dzisiejsze odczyty makroekonomiczne napłynęły do nas z Niemiec. O 8:00 poznaliśmy Indeks zaufania konsumentów. Jest to badanie, w którym ok. 2 tys. niemieckich konsumentów prognozuje swoje dochody, wydatki, a także oszczędności na kolejny miesiąc. Wynik 9,5 punktów okazał się lepszy od prognozowanego o 0,2 punktu. Chwilę później poznaliśmy dynamikę inflacji konsumenckiej naszych zachodnich sąsiadów. Wyniosła ona dokładnie tyle, ile przewidywali analitycy. Miesięczna dynamika to -1%, z kolei rok do roku inflacja wyniosła 0,4%.

O 9:15 dotarły do nas informacje na temat przemysłu w Szwajcarii. Zarówno produkcja, jak i zamówienia przemysłowe, spadły rok do roku, odpowiednio -4,5% i -7,7%. Spowodowało to obniżenie wartości franka.

Produkt Krajowy Brutto w Wielkiej Brytanii wzrósł kwartalnie o 0,5%. Z kolei rok do roku jego dynamika wyniosła 1,9%. Obie te wartości pokryły się z oczekiwaniami rynków.

Godzina 11:00 to odczyt inflacji konsumenckiej dla Strefy Euro. Miesięczna dynamika inflacji bazowej wyniosła -1,4% wobec oczekiwanej wartości -1,7%. Z kolei rok do roku wskaźnik ten wyniósł 1% i pokrył się z prognozami. Po tej informacji kurs EUR/USD zaczął nieznacznie rosnąć.

Z amerykańskiej gospodarki poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, a także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Miesięcznie zamówienia na dobra w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,9%, co jest wynikiem lepszym od prognozowanych 2,5%. Z kolei liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych okazała się o 2 tys. wyższa od prognozowanych 270 tys. Informacje te spowodowały ponowne spadki na głównej parze walutowej. W późniejszych godzinach zostanie dodatkowo przedstawiona wartość indeksu cen nieruchomości.

W dniu dzisiejszym możemy zauważyć wzrost wartości polskiej waluty. Dolar amerykański potaniał o 1 grosz i kosztuje obecnie 3,95 zł. Tyle samo co dolar potaniało także euro. Cena europejskiej waluty wynosi 4,36 zł. Największy spadek, 3 grosze, zanotowaliśmy na parze złotówki z frankiem. Za szwajcarską walutę zapłacimy 3,99 zł. Jedynie cena funta brytyjskiego pozostaje na niezmienionym od wczorajszego zamknięcia poziomie 5,52 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak