S&P dobrze o Polsce

12 kw. 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

Agencje oceniają

Wczoraj poznaliśmy kolejny raport agencji ratingowej. Tym razem była to opinia agencji S&P. Już w styczniu agencja stwierdziła, że dynamika polskiego PKB przekroczy 4%. W kwietniowym raporcie prognozy te zostały podniesione nawet do 4,5%. Był to dobry sygnał dla polskiej waluty. Jednakże ta w dniu dzisiejszym nieco straciła do części głównych walut. Dolar podrożał o grosz i tym samym kosztuje 3,39 zł. Funt nadrobił 2 grosze. Za brytyjską walutę przyjdzie nam zapłacić 4,81 zł. Cena euro utrzymuje się na poziomie 4,18 zł. Z kolei w stosunku do złotówki osłabia się frank szwajcarski. Na wykresie CHF/PLN rysują się nowe minima na poziomie 3,51 zł.

FOMC bez przebicia

Pomimo tego, że wczorajszy wydźwięk komunikatu FED był dość jastrzębi to nie przyniósł zbyt dużej pomocy amerykańskiej walucie. Rynki, aktualnie, prawdopodobnie skupiają się bowiem bardziej na dalszych ruchach USA, czy Chin, a także na wczorajszych ostrzeżeniach Donalda Trumpa o ataku na Syrię. Kurs głównej pary walutowej oscyluje aktualnie w okolicy poziomu 1,235. Każde nowe doniesienie z Białego Domu, czy też nawet tweet prezydenta Trumpa może doprowadzić do większych zmian w wycenie dolara.

Inflacja, produkcja i EBC

Dzisiejsze przedpołudnie w kalendarzu makroekonomicznym było całkiem zapełnione. Z ciekawszych danych poznaliśmy odczyty inflacyjne we Francji, które w większości były zgodne z oczekiwaniami. Gorzej wypadł z kolei odczyt produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Miesiąc do miesiąca zmniejszyła się o 0,8%, a w skali roku rośnie zaledwie o 2,9%. W następnych godzinach czeka nas jeszcze najważniejszy moment dnia, jakim jest publikacja protokołu z posiedzenia EBC.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w piątek opuszcza gardę

26 maja 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wszystko gra na USD

25 maja 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zagrożenia wywołują niepewność

24 maja 2023

Adam Fuchs