S&P decyduje. Rynek pracy w USA.

02 gru 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Pierwszy piątek miesiąca

Jak co miesiąc, w pierwszy piątek publikowane są dane z amerykańskiego rynku pracy. Są to najistotniejsze informacje dla FED i jego polityki monetarnej. Dzisiejszy odczyt był ostatnim przed posiedzeniem tamtejszego banku centralnego. Stopa bezrobocia spadła do 4,6%, a wzrost zatrudnienia w sektorze poza rolniczym wyniosł 179 tys. Te bardzo dobre dane utwierdzają tylko w przekonaniu, że grudniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest praktycznie faktem. Pomimo pozytywnych informacji pierwsza reakcja rynków była dość nieoczekiwana – dolar zaczął słabnąć. Jednak po chwili sytuacja wróciła do “normy” i dolar zyskuje na szerokim rynku. Aktualna wycena EUR/USD to poziom 1,064. Na większe ruchy na głównej parze walutowej musimy jeszcze poczekać. Już w ten weekend czeka nas referendum we Włoszech, a w późniejszych dniach grudnia konferencje FED i EBC.

Wieczorne decyzje

Drugi grudnia może nie być końcem wzrostów na parach walutowych powiązanych z polską złotówką, a wręcz może jeszcze bardziej osłabić naszą walutę. Dzisiaj bowiem agencja S&P podejmie decyzje w sprawie ratingu dla Polski. Niestety wszystkie poczynania rządzących, a także ostatnio prezentowane liczby mogą doprowadzić do jego obniżenia. Byłby to czarny scenariusz a złotówka z pewnością zanotowałaby nowe, dawno niewidziane maksima. Tylko w tym tygodniu euro podrożało już o 7 groszy i kosztuje 4,48 zł. Tyle samo więcej zapłacimy za franka, którego cena wynosi obecnie 4,17 zł. Koszt dolara to wzrost o 5 groszy od poniedziałku. Chcąc kupić amerykańską walutę zapłacimy 4,21 zł. Najwięcej złotówka straciła do funta, bo aż 14 groszy. Zakup jednostki brytyjskiej waluty wiąże się obecnie z wydatkiem 5,32 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak