Strona główna > Komentarze walutowe > Sondaże wyborcze z Francji sieją zamęt. Stanowisko RPP w obliczu rosnącej inflacji.

Sondaże wyborcze z Francji sieją zamęt. Stanowisko RPP w obliczu rosnącej inflacji.

06 mar 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Yellen również za podwyżką

Od piątku mamy sporą huśtawkę na kwotowaniach głównej pary walutowej świata. Po piątkowych wypowiedziach członków i prezes Fed jesteśmy niemal pewni, że dojdzie do podwyżki stóp już w marcu. W większości Janet Yellen potwierdziła wcześniejsze jastrzębie głosy. A co chyba najistotniejsze zasygnalizowała szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej niż w poprzednich latach. Wynika to z braku zagrożeń zewnętrznych dla gospodarki USA. A trzeba dodać też fakt, że prezes Fed nie uwzględnia póki co w swoich prognozach stymulacji fiskalnej nowego prezydenta.

Piątkowe sondaże z Francji

Pytanie jakie się nasunęło, skąd w takim razie piątkowa przecena dolara. Mimo tak jastrzębich kolejnych głosów z Fed EUR/USD poszybował ponad 1,06. Wspólnej walucie na pewno pomogły nowe doniesienia sondażowe z Francji. Piątkowe informacje wskazały, że Marii Le Pen może przegrać już w pierwszej turze. Zniknął tym samym na chwilę czynnik ryzyka politycznego i rozpadu strefy euro. Było to również widać w zachowaniu EUR/CHF, który znalazł się powyżej granicy 1,07.

Poniedziałkowe sondaże z Francji

Euforia trwała jednak tylko do dzisiaj. Napłynęły kolejne doniesienia z Francji, tym razem chodziło o to, że Alain Juppe nie będzie kandydował z ramienia republikanów w wyborach. Miał on zastąpić Francoisa Fillona. Do tego kolejne sondaże nie potwierdziły przegranej Marii Le Pen już w pierwszej turze. Efekt był bardzo szybki, EUR/USD znów spadł poniżej 1,06. EUR/CHF wraz z pojawieniem się z powrotem ryzyka politycznego spadł poniżej 1,07.

Złoty nieznacznie słabszy

Na krajowej walucie nie widać póki co większych ruchów. Co prawda złoty dzisiaj traci do głównych walut ale nie są to znaczące ruchy. Wszystko w tym momencie zależy od czynników zewnętrznych a więc czy doniesieniach z Fed czy z Francji. Trochę zamieszania może wywołać posiedzenie RPP od wtorku. Pytanie czy władza monetarna w Polsce w jakiś sposób zareaguje na wyższe projekcje inflacji. Gdyby RPP nie zmieniła w żaden sposób swojej retoryki i nie będzie sygnalizować żadnych zmian to złoty może się nieco osłabić.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak