- pl
- en
- uk
- ru
Słowa jedno, czyny drugie
Temat wojny handlowej tematem przewodnim
Nadal głównym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nowe pogłoski w sprawie wojny handlowej między USA a Chinami. I tak naprawdę trudno stwierdzić jednoznacznie w którym miejscu tej wojny jesteśmy. Z jednej strony fakty mówią o eskalacji konfliktu. Nowe cła ze strony Amerykanów i odpowiedź wczorajsza strony chińskiej. Z drugiej strony mamy słowa sekretarza skarbu Mnuchina o tym, że negocjacje nie zostały zerwane.
Trump spróbował nieco ocieplić relacje?
Poranny tweet Trumpa również wskazuje na to, że aż takiej eskalacji konfliktu i poróżnienia się stron być nie może skoro stwierdził, że ma przeczucie iż uda się zawrzeć umowę w ciągu 3-4 tygodni. Tym samym kwestią aktualną pozostaje spotkania z przywódcą Państwa Środka na szczycie G-20. Niby więc symptomy szukania pozytywnego końca. Ale zaraz za tym pojawią się kwestie nałożenia ceł na cały pozostały import z Chin o niebagatelnej wartości 325 mld USD, które według prezydenta USA są cały czas dyskutowane.
Czy Chiny wykorzystują juana by zyskać przewagę?
Chińczycy również nie pozostają dłużni i już nawet nie chodzi o temat nowych obostrzeń celnych ale prawdziwą bombę dla rynków finansowych, czyli wstrzymanie się z zakupem amerykańskich obligacji. No to już by był można powiedzieć Mont Everest w tej wojnie handlowej. Znaków zapytania byłaby cała masa jak zachowają się inni skoro Chiny największy gracz na tym rynku długu zmieniłby zasady gry. Inną sprawą jest to, że takie działania mogły by umocnić juana i utrudnić eksport a na tym stronie chińskiej z pewnością nie zależy. Szczególnie, że niemal od początku wojny handlowej kurs USDCNH pnie się do góry co Państwo Środka wykorzystuje zwiększając eksport i eliminując negatywny efekt ceł. Pytanie kiedy zauważy to Trump.
Apetyt na aktywa bezpieczne nieco mniejszy
Niemniej jednak rynki wczorajszą wypowiedź Mnuchina i dzisiejszą Trumpa traktują jak wyciągnięcie ręki i chęć powrotu do stołu negocjacyjnego. Stąd właśnie widzimy dzisiaj kolor zielony na giełdzie a aktywa rynków wschodzących wcale nie ulegają wyprzedaży. Na całym zamieszaniu traci dolar bo jednak sprawa wyprzedaży długu amerykańskiego przez Chiny wywarłby na nim piętno.
ZEW i rynek pracy z Wysp
Wtorek poza tematem wojny handlowej nie jest zbyt ciekawy pod względem kalendarza makro. Poznaliśmy gorszy odczyt ZEW z Niemiec ale za okres po eskalacji konfliktu USA-Chiny więc nie można się dziwić pogorszeniu nastrojów przedsiębiorców. Nastąpiła publikacja danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Gorsze odczyty nieco osłabiają funta na szerokim rynku.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę