pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Słaby początek roku dla złotego

Słaby początek roku dla złotego

05 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Drugi dzień walki na chińskim parkiecie. Dane inflacyjne ze Strefy Euro oraz stopa bezrobocia w Niemczech. Kontynuacja wzrostów na złotym.

    Wczorajsze mocne spadki na głównych indeksach chińskiej giełdy spowodowały przedwczesne wstrzymanie handlu. Nie dziwiło zatem zaniepokojenie graczy o to, co przyniesie dzisiejszy dzień. Początkowe minuty wtorkowej sesji przyniosły 2,5% spadek na indeksie CSI 300, który skupia największe spółki z giełd w Shenzen i Szanghaju. Taki ruch rodził obawy przed kolejnym przedwczesnym wstrzymaniem handlu. Jednak dalsza część sesji pozwoliła głównym indeksom na zamknięcie dnia w okolicach 0%. Była to konsekwencja wpompowania na rynki finansowe prawie 20 mld dolarów przez Ludowy Bank Chin. Dodatkowym czynnikiem, który chwilowo ustabilizował sytuację, jest deklaracja Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. akcji o trwających pracach nad nowymi regulacjami zapobiegającymi sprzedaży akcji przez dużych udziałowców. Taka sytuacja na chińskim rynku odbija się echem nie tylko na światowych giełdach, ale także wpływa na notowania polskiego złotego.

    Dzisiejsza karta z kalendarza ekonomicznego jest znacznie uboższa od wczorajszej, zdominowanej przez istotne odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Przed godziną 10:00 poznaliśmy dane z niemieckiego rynku pracy. Stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów pozostała na niezmienionym poziomie 6,3%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Godzina 11:00 to publikacja szacunkowych danych inflacyjnych dla Strefy Euro. Roczna dynamika była niższa od oczekiwanej, kształtując się na poziomie 0,2%. W tym samym czasie poznaliśmy również wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej we Włoszech. Roczna dynamika okazała się niższa od konsensusu wynosząc 0,1%. Późnym wieczorem dotrą do nas informacje ze Stanów Zjednoczonych oraz Australii. Nie wpłyną one jednak znacząco na notowania rynków finansowych.

    Początek roku 2016 nie jest łaskawy dla naszej rodzimej waluty. Od początku tygodnia polski złoty osłabił się w stosunku do głównych walut o kilka groszy. Taki rozwój wydarzeń zdeterminowany jest przez bardzo niestabilne nastroje płynące z Chin, które przekładają się na zwiększenie awersji do ryzyka wśród potencjalnych inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja w Polsce. Wpływ na obniżenie wartości złotego w dużej mierze ma brak konkretnie wyznaczonej ścieżki polityki gospodarczej kraju, zawirowania wokół prowadzonej polityki skutkujące wezwaniami objęcia polski nadzorem Komisji Europejskiej oraz wczorajszy, słabszy od oczekiwań, odczyt indeksu PMI.

    W dniu dzisiejszym największe wzrosty możemy zaobserwować na parze GBP/PLN. Polski złoty osłabił się w stosunku do brytyjskiej waluty o 5 gr i za jednego funta należy zapłacić 5,88 zł. Z kolei polski złoty osłabiając się o 4 gr w stosunku do dolara amerykańskiego, przekroczył granicę 4,00 zł. Mniejsze wzrosty kursów zaobserwować możemy na notowaniach złotego z euro oraz frankiem szwajcarskim. Europejska waluta kosztuje dzisiaj 4,31 zł, a za jednego franka zapłacimy 3,96 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak