Słabszy złoty po wyborach

26 paź 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Złotówka po wyborach nieznacznie się osłabia. Według sondażu late poll PiS wygrywa, osiągając poparcie na poziomie 37,7%, co daje 232 mandaty w Sejmie i tym samym daje partii możliwość samodzielnego sformowania rządu. Ważą się losy partii Korwin, której brakuje 0,1% by dostać się do Sejmu. PO zdobyła 23,6 % co daje 137 mandatów.

Państwowa Komisja Wyborcza poda dziś wstępne wynik wyborów ok. godziny 18:00, a ostateczny układ sił w parlamencie poznamy jutro. Nawet jeśli PiS nie otrzymałby liczby mandatów dających większość tj.231, to prawdopodobnie zawiąże koalicje z partią Kukiz’15 z 8,7% poparciem dającym 42 mandaty.

Bardzo kosztowne obietnice partii Kaczyńskiego, mogą powodować presję na wycenę polskich aktywów w najbliższym czasie. Do głównych obietnic należało m.in. obniżenie wieku emerytalnego, 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, darmowe leki, czy tańsze mieszkania. Nowa władza rozważa pobudzenie gospodarki poprzez zasilenie banków tanimi pożyczkami z NBP oraz prowadzenie łagodnej polityki pieniężnej. PiS planuje umieścić nowych członków w RPP, kadencja obecnych członków mija w lutym. Nie wykluczone zatem, że w perspektywie najbliższych miesięcy zobaczymy obniżki stóp procentowych.

Eurodolar znajduje się dziś na niewielkim plusie jego kurs wynosi 1,1030. Warto przypomnieć, że po słowach Draghiego w zeszłym tygodniu kurs spadł z poniedziałkowego maksimum na poziomie 1,1391 do piątkowego minimum na poziomie 1,0995. Prezes EBC na czwartkowej konferencji zapowiedział wydłużenie programu skupu aktywów (QE) oraz obniżkę stóp procentowych.

W kalendarzu makro mieliśmy dziś o godz. 10:00 wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech, który wypadł lepiej od oczekiwań. O godz. 12:00 zostały opublikowane dane na temat trendów zamówień przemysłowych, wypadły one gorzej od oczekiwań. O godz. 15:00 poznamy sprzedaż nowych domów w USA.

Jutro o 10:30 dowiemy się jakie było PKB za trzeci kwartał w Wielkiej Brytanii. O 13:30 mamy zamówienia środków trwałych z USA. O godz. 15:00 zapoznamy się z indeksem zaufania konsumentów – Conference Board.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny