Słabnący złoty

24 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Dane z państw europejskich. Odczyty z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Nastroje koniunkturalnie wpływają negatywnie na złotówkę.

Na rynkach można odczuć, że zbliżają się Święta Wielkanocne. Choć dzisiejsza kartka z kalendarza makroekonomicznego nie jest pusta, to jedyne dane mogące wpłynąć na notowania na rynkach walutowych, były odczyty sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz wielkość zamówień w USA.

Z samego rana poznaliśmy dynamikę cen importu w Niemczech. Spadły one o 0,6% w ujęciu miesięcznym oraz o 5,7% rok do roku. Są to wyniki słabsze od oczekiwań analityków. Dodatkowo indeks zaufania wśród niemieckich konsumentów spadł o 0,1 pkt, czyli do poziomu 9,4 pkt. W efekcie euro nieznacznie osłabiło się względem dolara.

O godzinie 10:30 odpowiednik brytyjskiego urzędu statystycznego opublikował wyniki sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym spada ona wolniej, niż przewidywali analitycy. Spadek sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii miesiąc do miesiąca wynosi 0,4% wobec spodziewanego 0,7%. Ta informacja chwilowo zatrzymała spadki na funcie. Jednakże późniejszy odczyt sprzedaży detalicznej według CBI, który prognozuje kierunki zmian, najprawdopodobniej nie wpłynie dobrze na brytyjską walutę. Jego wynik to 7 pkt względem prognozowanych 15.

Napływające dane ze Stanów Zjednoczonych nie odbiły się znacząco na notowania głównych walut. Zamówienia na dobra bez środków transportu spadły z miesiąca na miesiąc o 1%, a nie jak oczekiwali analitycy 0,2%. Z kolei zamówienia na dobra trwałego użytku, chociaż spadły w ujęciu miesięcznym o 2,8%, to odczyt ten był lepszy od oczekiwanego. Dodatkowo liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 265 tys., czyli o 3 tys. mniej niż prognozowano. Warto również zwrócić uwagę na publikację indeksu PMI dla usług, która odbędzie się po południu.

Dzisiejszy dzień dla złotówki nie należy do najlepszych i traci ona względem głównych walut. Może to być skutkiem słabszych nastrojów dobiegających z polskiej koniunktury. Złotówka traci dziś do dolara ok. 3 groszy. Cena za amerykańską walutę wynosi 3,83 zł. Euro drożeje o 2 grosze i kosztuje 4,27 zł. Po ostatnich spadkach funt nadrobił 4 grosze i jego aktualna cena to 5,41 zł. Złe wieści również dla posiadaczy kredytów we frakach. Szwajcarska waluta umocniła się względem polskiej o 3 grosze. Koszt jej zakupu wynosi 3,93 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak