pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Słabnący złoty

Słabnący złoty

24 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Dane z państw europejskich. Odczyty z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Nastroje koniunkturalnie wpływają negatywnie na złotówkę.

    Na rynkach można odczuć, że zbliżają się Święta Wielkanocne. Choć dzisiejsza kartka z kalendarza makroekonomicznego nie jest pusta, to jedyne dane mogące wpłynąć na notowania na rynkach walutowych, były odczyty sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz wielkość zamówień w USA.

    Z samego rana poznaliśmy dynamikę cen importu w Niemczech. Spadły one o 0,6% w ujęciu miesięcznym oraz o 5,7% rok do roku. Są to wyniki słabsze od oczekiwań analityków. Dodatkowo indeks zaufania wśród niemieckich konsumentów spadł o 0,1 pkt, czyli do poziomu 9,4 pkt. W efekcie euro nieznacznie osłabiło się względem dolara.

    O godzinie 10:30 odpowiednik brytyjskiego urzędu statystycznego opublikował wyniki sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym spada ona wolniej, niż przewidywali analitycy. Spadek sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii miesiąc do miesiąca wynosi 0,4% wobec spodziewanego 0,7%. Ta informacja chwilowo zatrzymała spadki na funcie. Jednakże późniejszy odczyt sprzedaży detalicznej według CBI, który prognozuje kierunki zmian, najprawdopodobniej nie wpłynie dobrze na brytyjską walutę. Jego wynik to 7 pkt względem prognozowanych 15.

    Napływające dane ze Stanów Zjednoczonych nie odbiły się znacząco na notowania głównych walut. Zamówienia na dobra bez środków transportu spadły z miesiąca na miesiąc o 1%, a nie jak oczekiwali analitycy 0,2%. Z kolei zamówienia na dobra trwałego użytku, chociaż spadły w ujęciu miesięcznym o 2,8%, to odczyt ten był lepszy od oczekiwanego. Dodatkowo liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 265 tys., czyli o 3 tys. mniej niż prognozowano. Warto również zwrócić uwagę na publikację indeksu PMI dla usług, która odbędzie się po południu.

    Dzisiejszy dzień dla złotówki nie należy do najlepszych i traci ona względem głównych walut. Może to być skutkiem słabszych nastrojów dobiegających z polskiej koniunktury. Złotówka traci dziś do dolara ok. 3 groszy. Cena za amerykańską walutę wynosi 3,83 zł. Euro drożeje o 2 grosze i kosztuje 4,27 zł. Po ostatnich spadkach funt nadrobił 4 grosze i jego aktualna cena to 5,41 zł. Złe wieści również dla posiadaczy kredytów we frakach. Szwajcarska waluta umocniła się względem polskiej o 3 grosze. Koszt jej zakupu wynosi 3,93 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs