Słabe perspektywy polskiej gospodarki

15 lis 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Słabość dolara amerykańskiego kontynuowana. Pułapka na EUR/USD i fałszywe wybicie czy rzeczywista zmiana trendu? Złoty w delikatnej defensywie mimo sprzyjających okoliczności na szerokim rynku, do kontynuacji umocnienia z poprzednich dni. Dane z Polski nie napawają optymizmem.

Nudy nie ma

Ostatnie dni to spory rollercoaster na notowaniach dolara amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu, po danych inflacyjnych, USD zaliczył zaskakująco spore osłabienie, które miało momentami znamiona przesadzonej reakcji. Wczoraj wydawało się, że USD podniósł się z kolan po tym, jak inwestorzy doszli do wniosku, że faktycznie, dolar nie powinien być aż tak tani i wrócili do kupowania „zielonego”. I kiedy wszystko niby już zmierzało w kierunku odrabiania strat przez USD, dzisiaj obserwujemy kolejny nokaut.

Wybicie z niczego

EUR/USD wybija dzisiaj ponad poziom 1,04 i jeśli dzisiaj nastąpi zamknięcie dnia powyżej tego poziomu, będziemy mówić o technicznym sygnale kontynuacji trendu wzrostowego. Warto w tym miejscu pomyśleć czy były jakieś argumenty za tym, by dolar znów stracił? Wydaje się, że nie. Owszem, przemawiali członkowie i Fed, i EBC, ale brakowało tam jakiś zaskakujących stwierdzeń, bo trudno takimi nazwać dalszą chęć walki z inflacją. Pojawił się lepszy indeks ZEW z Niemiec, ale on też nie powinien stanowić argumentu za aż takimi ruchami na głównej parze walutowej. Nie ma więc na rynku informacji, które powinny pchać w górę euro. A jeśli tak, to powinniśmy wrócić do fundamentów i nadal obserwowanych sporych różnic w prowadzonych politykach monetarnych, a te dają dużą siłę dolarowi. Czy więc jesteśmy świadkami fałszywego wybicia ponad opór w okolicach 1,0360? Tak jak wspominaliśmy, czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Znów w defensywie

Powrotu do słabości USD nie wykorzystuje krajowa waluta. Kurs EUR/PLN powrócił ponad poziom 4,70, a CHF/PLN powyżej 4,80, czego w listopadzie jeszcze nie obserwowaliśmy. Owszem, USD/PLN kontynuuje trend spadkowy, ale jest to wynikowa dzisiejszych ruchów na EUR/USD i skoku w górę. Trudno więc będzie o większe umocnienie złotego wraz z końcem roku, gdyż taka tendencja w tym okresie roku jest ostatnio rzadkością, a w tle mamy wycenę rezerw NBP i późniejszą wpłatę zysku do budżetu państwa. Dobrą monetą mogłoby się okazać odblokowanie środków z KPO przez UE, ale rządzący podchodzą z tempem żółwia do tej sprawy, więc trudno oczekiwać, że stanie się to w tym roku.

Czarny scenariusz

Być może minusem dla notowań PLN jest zaprezentowana projekcja inflacyjna NBP, która – jak można się domyśleć – zwiastuje poważne kłopoty polskiej gospodarki w kolejnych latach. Nasi decydenci polityki monetarnej po raz kolejny podnieśli poziom inflacji na przyszły rok. Tym razem oczekuje się poziomu aż 13,2%, w roku 2024 – 5,9%, a w 2025 – 3,5%. W połączeniu z oczekiwanym PKB na poziomie raptem 2% mamy sytuację, w której na najbliższe lata zadomowi się otoczenie stagflacyjne. Co również istotne, NBP widzi tendencję wzrostową na stopie bezrobocia, która ma dotrzeć do 5%. Wygląda więc na to, że NBP poddał się i przyjął stanowisko w którym tylko recesja może spowolnić inflację, a sam nie zrobi nic i nie podniesie już stóp procentowych. Takie sygnały to ewidentnie czynnik podażowy dla złotego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny