pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Słabe perspektywy polskiej gospodarki

Słabe perspektywy polskiej gospodarki

15 lis 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Słabość dolara amerykańskiego kontynuowana. Pułapka na EUR/USD i fałszywe wybicie czy rzeczywista zmiana trendu? Złoty w delikatnej defensywie mimo sprzyjających okoliczności na szerokim rynku, do kontynuacji umocnienia z poprzednich dni. Dane z Polski nie napawają optymizmem. 

Nudy nie ma

Ostatnie dni to spory rollercoaster na notowaniach dolara amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu, po danych inflacyjnych, USD zaliczył zaskakująco spore osłabienie, które miało momentami znamiona przesadzonej reakcji. Wczoraj wydawało się, że USD podniósł się z kolan po tym, jak inwestorzy doszli do wniosku, że faktycznie, dolar nie powinien być aż tak tani i wrócili do kupowania „zielonego”. I kiedy wszystko niby już zmierzało w kierunku odrabiania strat przez USD, dzisiaj obserwujemy kolejny nokaut. 

Wybicie z niczego

EUR/USD wybija dzisiaj ponad poziom 1,04 i jeśli dzisiaj nastąpi zamknięcie dnia powyżej tego poziomu, będziemy mówić o technicznym sygnale kontynuacji trendu wzrostowego. Warto w tym miejscu pomyśleć czy były jakieś argumenty za tym, by dolar znów stracił? Wydaje się, że nie. Owszem, przemawiali członkowie i Fed, i EBC, ale brakowało tam jakiś zaskakujących stwierdzeń, bo trudno takimi nazwać dalszą chęć walki z inflacją. Pojawił się lepszy indeks ZEW z Niemiec, ale on też nie powinien stanowić argumentu za aż takimi ruchami na głównej parze walutowej. Nie ma więc na rynku informacji, które powinny pchać w górę euro. A jeśli tak, to powinniśmy wrócić do fundamentów i nadal obserwowanych sporych różnic w prowadzonych politykach monetarnych, a te dają dużą siłę dolarowi. Czy więc jesteśmy świadkami fałszywego wybicia ponad opór w okolicach 1,0360? Tak jak wspominaliśmy, czekamy na dalszy rozwój sytuacji. 

Znów w defensywie

Powrotu do słabości USD nie wykorzystuje krajowa waluta. Kurs EUR/PLN powrócił ponad poziom 4,70, a CHF/PLN powyżej 4,80, czego w listopadzie jeszcze nie obserwowaliśmy. Owszem, USD/PLN kontynuuje trend spadkowy, ale jest to wynikowa dzisiejszych ruchów na EUR/USD i skoku w górę. Trudno więc będzie o większe umocnienie złotego wraz z końcem roku, gdyż taka tendencja w tym okresie roku jest ostatnio rzadkością, a w tle mamy wycenę rezerw NBP i późniejszą wpłatę zysku do budżetu państwa. Dobrą monetą mogłoby się okazać odblokowanie środków z KPO przez UE, ale rządzący podchodzą z tempem żółwia do tej sprawy, więc trudno oczekiwać, że stanie się to w tym roku. 

Czarny scenariusz

Być może minusem dla notowań PLN jest zaprezentowana projekcja inflacyjna NBP, która – jak można się domyśleć – zwiastuje poważne kłopoty polskiej gospodarki w kolejnych latach. Nasi decydenci polityki monetarnej po raz kolejny podnieśli poziom inflacji na przyszły rok. Tym razem oczekuje się poziomu aż 13,2%, w roku 2024 – 5,9%, a w 2025 – 3,5%. W połączeniu z oczekiwanym PKB na poziomie raptem 2% mamy sytuację, w której na najbliższe lata zadomowi się otoczenie stagflacyjne. Co również istotne, NBP widzi tendencję wzrostową na stopie bezrobocia, która ma dotrzeć do 5%. Wygląda więc na to, że NBP poddał się i przyjął stanowisko w którym tylko recesja może spowolnić inflację, a sam nie zrobi nic i nie podniesie już stóp procentowych. Takie sygnały to ewidentnie czynnik podażowy dla złotego. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wielkanocny prezent, czyli inflacja 1,9%!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak