pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Silny dolar nie sprzyja złotówce

Silny dolar nie sprzyja złotówce

31 lip 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Piątkowy handel przynosi stabilizację kwotowań złotego. W ślad za umacniającym się dolarem i coraz bardziej zbliżającą się podwyżką stóp procentowych w USA polska waluta traci na wartości. Ta sytuacja jest widoczna od środowego posiedzenia Fed który nie wykluczył podwyżki już we wrześniu tego roku. Pomimo gorszych wczorajszych odczytów PKB z amerykańskiej gospodarki, inwestorzy odebrali je pozytywnie co w konsekwencji oznaczało dalszą przecenę polskiej waluty.

Mimo wszystko jednak złotówka może zaliczyć miesiąc do udanych. Po wygaszeniu obaw związanych z Grecją szczególnie do franka szwajcarskiego polska waluta sporo się umocniła. Na dalszy ruch aprecjacyjny nie ma póki co szans biorąc pod uwagę wciąż skomplikowaną sytuację w Chinach, a dodatkowo dochodzi czynnik polityczny czyli nadchodzące wybory i możliwa zmiana władzy. Z drugiej strony osłabienia rodzimej waluty też nie powinno być biorąc pod uwagę dobre perspektywy polskiej gospodarki.

Dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące inflacji i bezrobocia w strefie euro. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w strefie euro wzrosły w lipcu o 0,2% w ujęciu rocznym, i jest to zgodne z oczekiwaniami analityków. Tym samym tegoroczny temat deflacji został zamknięty. Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 11,1% i również była zgodna z prognozami. Bardzo korzystnie wypadła Polska gdzie według Eurostatu stopa bezrobocia BAEL wyniosła w czerwcu tylko 7,7%. Odczyty te pozostały bez wpływu na EUR/USD, para ta oscyluje w okolicach 1,0950.
Dzisiaj poznamy jeszcze kilka danych z USA. O 14.30 indeks kosztów zatrudnienia, o 15.45 indeks Chicago PMI i o 16.00 indeks Uniwersytetu Michigan. Odczyty te nie powinny wpłynąć na dolara. W najbliższych dniach należy się spodziewać uspokojenia sytuacji i oczekiwania na przyszły tydzień, gdy poznamy publikacje z rynku pracy W USA. Które mogą okazać się rozstrzygające w sprawie wrześniowej podwyżki stóp procentowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny