pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Seria odczytów PMI dla usług

Seria odczytów PMI dla usług

03 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Wyniki indeksów PMI dla usług z Europy i świata. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Nieznacznie słabszy dzień na złotówce.

    Po wtorkowych odczytach indeksów PMI dla przemysłu przyszła kolej na poznanie wartości tego indeksu dla usług. Obrazuje on aktualną aktywność sektora usług w poszczególnych państwach. Wynik poniżej 50 punktów świadczyć może o pogarszających się nastrojach w danym sektorze.

    W nocy spłynęły do nas informacje na temat chińskiego indeksu PMI. Wyniósł on 51,2 pkt. Okazał się być niższy niż oczekiwano. Pomimo gorszego wyniku, główny chiński indeks Shanghai Composite wzrósł o 0,35%. Wzrosty zanotowano również na japońskim parkiecie. Nikkei 225 zyskał 1,28%.

    Pierwszy wynik indeksu PMI dla usług w Europie poznaliśmy o godzinie 9:15. Był to wynik z Hiszpanii i nieznacznie przekroczył oczekiwania analityków. Wyniósł 54,1 pkt.

   Kolejne wyniki zostały opublikowane przed godziną 10:00. Swoje dane podały Włochy, Francja i Niemcy. W przypadku odczytów z Włoch i Niemiec mieliśmy do czynienia z wynikami wyższymi niż prognozy. Wyniosły one odpowiednio 53,8 i 55,3 pkt. Tak pozytywnych nastrojów nie widać we Francji. Nie dość, że wynik PMI dla usług nie przekroczył granicy 50 pkt, to dodatkowo okazał się niższy niż prognozowany. Wyniósł on zaledwie 49,2 pkt.

   Odczyt PMI dla usług obejmujący Strefę Euro pozytywnie zaskoczył. Wyniósł 53,3 i był o 0,3 pkt wyższy niż oczekiwano. Publikacja nie wpłynęła znacząco na kurs euro, który od początku dnia umacnia się wobec dolara. Znacznie niższy od oczekiwań okazał się odczyt w Wielkiej Brytanii. Osiągnął poziom 52,7 wobec oczekiwanych 55,1 pkt. Krótkotrwale obniżyło to wartość funta do dolara.

   W późniejszej części dnia napłynie do nas znaczna liczba danych z amerykańskiej gospodarki. Warto zwrócić uwagę na liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. W tym przypadku oczekuje się wyniku 271 tys. Jeżeli odczyt okaże się niższy, może to pozytywnie wpłynąć na notowania dolara. Poza tym poznamy zmiany zamówień na dobra oraz indeks PMI i raport ISM dla usług.

   Czwartek jest nieco gorszym dniem dla złotówki. Nasza waluta nieznacznie traci wobec głównych walut. Najwięcej złotówka straciła względem euro – 2 grosze. Cena europejskiej waluty wynosi 4,33 zł. Za franka szwajcarskiego zapłacimy dzisiaj o 1 grosz więcej, czyli 3,99 zł. W stosunku do dolara i funta złotówka pozostaje dzisiaj w miarę stabilna. Dolar kosztuje dzisiaj 3,97 zł, a funt 5,59 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak