Strona główna > Komentarze walutowe > Sentyment do dolara pozostanie

Sentyment do dolara pozostanie

18 mar 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Dziś wszystkie publikowane dane nie mają znaczenia. W centrum uwagi będzie wystąpienie Janet Yellen, szefowej amerykańskiego banku centralnego. Każdy inwestor czeka na konkretną informację: kiedy Fed zdecyduje się podwyższyć stopy procentowe. Do tej pory konkretna data się nie pojawiała. A przesłanki ku temu jak najbardziej były, wzrost gospodarczy w USA jest na zadowalającym poziomie już od kilku miesięcy, także rynek pracy się poprawił.

Fed ewidentnie broni się przed konkretyzowaniem daty zacieśniania polityki monetarnej, i nie wykluczone, że i tym razem słowo “cierpliwość” nie zostanie usunięte z komunikatu, biorąc pod uwagę falę nadmiernego umocnienia dolara co jest niekorzystne dla amerykańskiej gospodarki.

Sentyment do dolara i tak nie zniknie, sytuacja w Europie nie jest najlepsza, w czerwcu mogą się pojawić nowe problemy z Grecją, także trudno zachęcić inwestorów do kupowania europejskiej waluty. Kierunek przepływu kapitału w stronę amerykańskich aktywów jest nieunikniony w najbliższych miesiącach i nie ma znaczenia czy podwyżka stóp nastąpi w połowie roku czy też na końcu.  

Dzisiaj zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wszyscy członkowie byli zgodni i glosowali za utrzymaniem stóp procentowych na takim samym poziomie. Poznaliśmy także dane z rynku pracy, stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,7%. Analitycy oczekiwali spadku do poziomu 5,6%, po tych danych funt delikatnie się osłabił do głównych walut.  

Na rodzimym rynku wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja lutowych danych o produkcji przemysłowej (prognoza 4% r/r), sprzedaży detalicznej (prognoza 0,0% r/r) i cenach producentów (prognoza -2,7% r/r). Analitycy prognozują dość optymistyczne dane, ale po dobrym odczycie PMI dla sektora przemysłowego jest to uzasadnione. Publikacje te nie będą miały wpływu na decyzje RPP, która zakończyła cykl luzowania polityki monetarnej. Inwestorzy raczej spokojnie podejdą do tych danych mając na uwadze wieczorne wyniki posiedzenia FOMC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak