Senny początek tygodnia

28 wrz 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych spowodowało delikatne osłabienie złotówki. Nastawienie inwestorów popsuły wyniki sesji na giełdach w Azji, które w większości zakończyły się spadkami indeksów. Także dane z Chin po raz kolejny były słabe, trzeci miesiąc z rzędu spadają zyski w sektorze przemysłowym, tym razem najmocniej od 2011 roku.

W obecnym momencie sentyment rynkowy będzie w głównej mierze zależał od Państwa Środka. Wydaje się bowiem, że Fed dopiero podniesie stopy procentowe jak sytuacja w drugiej największej gospodarce się poprawi. Należy też pamiętać, że od czwartku rozpoczyna się tygodniowe święto w Chinach, w efekcie ten temat trochę zejdzie na boczny tor, powróci dopiero w drugiej połowie miesiąca gdy poznamy dane o PKB za III kwartał.

Poniedziałkowy kalendarz nie jest zbyt obfity, bo pojawią się jedynie dane z USA, dotyczące wydatków amerykanów oraz kondycji przemysłu w stanie Teksas. Dla dolara szczególnie istotna będzie końcówka tygodnia, kiedy poznamy najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i stopę bezrobocia. Te dane będą bardzo istotne w kontekście pierwszej podwyżki stóp, bo póki co pewności co do terminu nie ma.

W środę natomiast poznamy bardzo istotne dane ze strefy euro czyli inflację i stopę bezrobocia. W ostatnich dniach pojawia się wiele spekulacji co do zwiększenia programu ilościowego QE, zważywszy jak mizerne jest tempo wzrostu gospodarczego. Słabsze dane z pewnością zwiększą presję na Europejskim Banku Centralnym by podjąć działania.

Przy braku impulsów do mocniejszego handlu, uwaga inwestorów w dniu dzisiejszym skupi się pewnie na wystąpieniach przedstawicieli Fed.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny