pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rządzi polityka, lecz ta pieniężna

Rządzi polityka, lecz ta pieniężna

25 kwi 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Bez niespodzianki we Francji – Macron wygrywa wybory prezydenckie. Euro traci na szerokim rynku. Pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Chinach psuje nastroje wśród inwestorów. Krajowa waluta trzyma się mocno mimo niesprzyjających okoliczności. 

Sondaże tym razem prawdziwe

W niedzielnym głosowaniu nad Sekwaną nie było niespodzianki. Sondaże przedwyborcze nie wskazywały co prawda na to, że takowa może mieć miejsce, ale wiemy z przeszłości, jakie niespodziewane wydarzenia miały już miejsce. Macron zapewnił sobie kolejne 5 lat urzędowania i jest to dobre rozwiązanie dla projektu integracji europejskiej. Urzędujący prezydent chce również bardziej kontrolować budżet państwa i nie zgadza się na cięcia podatków, czy też obniżanie wieku emerytalnego. 

Słabe fundamenty

Dlaczego więc euro traci po takim korzystnym wyniku wyborów? Sprawa jest dość prosta, na ten czas dominuje polityka, ale ta pieniężna i to ona wyznacza trendy. W tym przypadku pozycja wspólnej waluty jest w ogonie stawki w wyścigu o jak najszybsze zacieśnianie i podnoszenie stóp procentowych, czy też redukowanie nabrzmiałych bilansów banków centralnych. W 2017 roku reakcja na zwycięstwo Macrona była silna, ale to też pokłosie wcześniejszych wydarzeń, wygranej Trumpa w USA czy nawet brexitu, gdzie sondaże totalnie się rozjechały z finalnym wynikiem. Kurs EUR/USD spada dzisiaj do poziomu bliskiego 1,07, a jego pokonanie będzie oznaczało najniższą wartość od 5 lat. 

Problemy w Chinach z Omikronem

Oczywiście na parze EUR/USD kluczowym czynnikiem pozostaje kwestia podejścia do polityki monetarnej przez Fed i EBC. Ale dzisiaj ten czynnik nie jest decydujący, szczególnie jeśli zerkniemy na rentowności obligacji amerykańskich 10-latek, które spadają. Kiepski nastrój inwestycyjny na rynkach i tym samym chęć lokowania środków w bezpieczne przystanie jak USD, to pokłosie pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Chinach, gdzie planowany jest lockdown również w Pekinie, poza wcześniejszym w Szanghaju. Polityka zero-covid w przypadku tak mocno zaraźliwego wariantu Omikron może stać się przyczyną nie lada kłopotów gospodarczych w przypadku ogłaszania kolejnych lockdownów. Czy jest jakiś plus takiej sytuacji? Oczywiście, że tak, kłopoty Chin przekładają się na spadki cen surowców, które mogą przynieść nieco ulgi w panującej presji inflacyjnej. Pytanie na jak długo, bo jednak wzrost cen nabrał dość strukturalnych symptomów. Niemniej jednak risk off dzisiaj dominuje, co widać również na giełdach, gdzie mieni się kolor czerwony. 

Złoty mocny (jeszcze?)

W tym niesprzyjającym otoczeniu dość mocno radzi sobie krajowa waluta, która w relacji do euro utrzymuje się poniżej poziomu 4,65 zł i to przy mocnym dolarze amerykańskim i spadkach na parkietach giełdowych, co można traktować w charakterze sukcesu. Oczywiście wysoko jest USD/PLN, ale to wynika bezpośrednio ze spadków głównej pary walutowej świata. Siła złotego może wynikać z perspektywy kolejnej podwyżki stóp w Polsce, analitycy oczekują, że 4 maja znów zobaczymy ruch o 100 pkt bazowych, do tego w tym tygodniu zobaczymy odczyty inflacji CPI w Polsce, a powinny one znów przynieść rekordowe wyniki. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak