Rynkowa gwałtowność

14 paź 2022 Autor: Adam Fuchs

Jedna cecha dosyć kompleksowo opisuje aktualną sytuację na świecie: niestabilność. Rozlewa się ona także po rynkach finansowych, które mimo pozostawania w długoterminowych trendach, potrafią reagować gwałtownie w każdym kierunku. Istotne odczyty pchają kursy w mocnej bezpośredniej reakcji, by po krótkim czasie w jeszcze szybszym tempie zanegować taki ruch. Na takiej huśtawce obecnie doskonale czuje się PLN.

Ceny w Ameryce

W tym tygodniu większość inwestorów wyraźnie zaznaczyła w kalendarzu makro jeden odczyt, a był nim amerykański wskaźnik CPI. Można powiedzieć, że inflacja w USA ma różne oblicza, dlatego też interpretacja danych przez rynki bywa szybka i zmienna. Z jednej strony dynamika cen wykazuje objawy spowolnienia (aktualnie 8,2%). Był to trzeci spadkowy miesiąc z rzędu w przypadku odniesienia rok do roku. Z drugiej strony, spadki są minimalne i dodatkowo mniejsze od prognoz. Jeszcze więcej do zamieszania wprowadza CPI bazowe (wyłączone są z niego koszty żywności i energii), które wróciło do trendu wzrostowego (obecnie 6,6%). Wielu ekonomistów powiedziałoby, że to właśnie tę miarę powinien gonić poziom stóp procentowych (pomijając, że Fed w swoich analizach woli się posiłkować jeszcze innym wskaźnikiem – PCE).

Huśtawka nastrojów

W takim razie, jak na te publikacje zareagowali inwestorzy? Po pierwsze, prawie wszyscy są na ten moment przekonani, że Komitet Otwartego Rynku na najbliższym posiedzeniu podniesie stopy o 75 punktów bazowych (jeśli nie wyżej). A wysokie tempo wzrostu stóp to dobra informacja dla dolara, ale zła dla giełdy. Właśnie w ten sposób zaraz po inflacyjnych odczytach zachowały się rynki. Jednak gwałtowność reakcji nie odpowiadała jej trwałości. W równie imponującym tempie kursy i indeksy zaczęły odrabiać straty. Sentyment zmienił się tak wyraźnie, że w kilka godzin wykresy znalazły się na dwutygodniowych, lub przynajmniej jednotygodniowych, ekstremach. Najwidoczniej strach rozpoznany nie jest już tak przerażający, a przewidywana podwyżka stóp jest zasadniczo zdyskontowana. M.in. dlatego parkiety giełdowe mogą pierwszy raz od pewnego czasu zaliczyć dobre zamknięcie tygodnia. W okolicach godz. 15 wszystkie ważne indeksy świecą się na zielono i jeśli Wall Street po otwarciu kasowym potwierdzi kierunek, to w inwestorów może wstąpić jeszcze więcej optymizmu.

Odrodzony złoty

Wczoraj wreszcie ze sprzyjających okoliczności skorzystał polski złoty. Kurs euro w kilka godzin spadł o ponad 5 groszy do 4,80 zł. Jeszcze lepiej dla rodzimej waluty wyglądało to na wykresie CHF/PLN, gdzie zyski to prawie 10 groszy i zejście w okolice 4,90 zł. W podobne miejsce zawędrował kurs dolara, tylko w tym przypadku spadek wyniósł 13 groszy. Już dawno złoty nie miał tak dobrego dnia. Niestety w trakcie piątkowej sesji PLN oddawał znaczną część wczorajszych zysków, ale po południu karta zaczyna się obracać na jego korzyść. O godz. 15 EUR/PLN jest w pobliżu 4,81 zł, USD/PLN podobnie do CHF/PLN przy 4,91 zł, a GBP/PLN zbliża się do 5,53 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny