Rynki zbyt szybko obtrąbiły sukces

01 Mar 2019

USA nie reaguje na spowolnienie w Azji i w Europie

Wczoraj poznaliśmy odczyt amerykańskiego PKB za IV kwartał i potwierdziło się to, że Amerykanie rozwijają się ponadprzeciętnie a oznaki spowolnienia u nich nie występują. Wynik 2,6% okazał się wyższy od spodziewanych 2,3%. Również wskazania inflacji PCE tej branej pod uwagę przez Fed do projekcji okazały się wyższe o 0,1%.

Jednak EUR/USD na południe

Efekt wczorajszego dnia był taki, że inwestorzy znów wrócili do kupowania dolara. EUR/USD był już w okolicach 1,1420 po czym zawrócił i jesteśmy już w okolicach wsparcia lokalnego przy 1,1370. Pokazuje to jasno, że wcale wzrosty głównej pary nie są takie przesądzone a jeśli pojawi się okazja inwestorzy wracają do zielonego.

Dolar receptą na wzrost napięcia

Argumentem za kupowaniem amerykańskiej waluty jest też oczywiście wzrost napięcia w geopolityce, chodzi o wątki konfliktu Indii z Pakistanem i nagłego zerwania spotkania Trumpa z Kimem. NIe można też nie wspomnieć o rodzących się wątpliwościach w kwestii porozumienia handlowego USA z Chinami. Rynki zbyt szybko obtrąbiły sukces a jak pokazują słowa choćby Roberta Lighthizera z wczoraj wcale to takie pewne nie jest. Tematów drażliwych nadal pozostało całkiem sporo więc w każdym momencie cła i co za tym idzie chłodne nastroje mogą wrócić.

Polska ma się czym chwalić

Jeśli chodzi o PKB z rodzimej gospodarki to absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Wzrost w ostatnim kwartale na poziomie 4,9% robi wrażenie. Szczególnie jak się przyjrzymy elementom składowym gdzie wcale nie konsumpcja a wzrost eksportu odpowiadał za taki poziom. Istotne gdyż to w momencie gdy choćby u naszych zachodnich sąsiadów przypadł okres spowolnienia. Jeśli więc zapowiadany nowy pakiet wsparcia dla rodzin i emerytów wypali to naprawdę i w 2019 roku może oczekiwać poziomu ponad 4%.

Dane kluczowe dla losów dolara

Dzisiaj na rynek napłyną jeszcze dość istotne dane z USA. Nie mamy co prawda dzisiaj danych z rynku pracy, które poznamy dopiero za tydzień ale na uwagę zasługiwać będą o 14.30 dochody i wydatki Amerykanów, a o 16.00 wskaźnik ISM dla przemysłu. Jeśli pozytywnie zaskoczą możemy oczekiwać wzmocnienia dolara na koniec tygodnia.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs